Słownik gestów hiszpańskich

Wprost trudno mi uwierzyć, jak mało znany wśród osób uczących się lub uczących innych języka hiszpańskiego jest ten słownik! Diccionario audiovisual de gestos españoles dostępny jest zupełnie za darmo w formacie online. A w nim? Aż 156 różnych gestów i 278 dialogów zapisanych, odtworzonych przez aktorów w formacie wideo wraz z towarzyszącymi wypowiedziom gestami.

To prawdziwa perełka!

Można spędzić naprawdę wiele godzin przeglądając słownik, oglądając dialogi, gesty i czytając opisy. Może się jednak okazać, że wejdziesz na stronę słownika i przez chwilę nie będziesz wiedzieć, co dalej… być może jego format okaże się nie do końca intuicyjny, może niektóre wyjaśnienia we wstępie okażą się zbyt trudne ze względu na językoznawczą terminologię. Dlatego, oprócz podrzucenia tu linka do strony ze słownikiem, chciałam pokrótce wyjaśnić, jak można z niego korzystać i na jakiej zasadzie działa.

Przede wszystkim, musisz zwrócić uwagę na menu z lewej strony (szare tło), klikając na strzałkę w prawo, która pomaga w nawigacji pomiędzy różnymi częściami słownika. Znajdziesz tam również wyjaśnienia co do organizacji materiału na stronie. W olbrzymim skrócie:

Słownik gestów podzielony jest według różnych funkcji językowych

Czym są funkcje językowe?

Naszym wypowiedziom w komunikacji przypisane są różne funkcje: na przykład, chcemy kogoś pozdrowić, opisujemy, dziękujemy, skarżymy się, prosimy o informacje lub tej informacji udzielamy, i tak dalej. Im więcej języka obcego znamy, tym więcej znamy sposobów na wyrażanie swoich potrzeb i spełnianie tych funkcji. Spróbuj sobie przypomnieć, na ile różnych sposobów potrafiłaś zapytać o godzinę na samym początku nauki… słabiutko, prawda? A ile tych sposobów potrafisz wymyślić teraz? Inny przykład: czy zawsze wiedziałeś, jak dodać znajomym otuchy w trudnych chwilach? Kilka sprawdzonych sposobów na to, jak można kogoś słownie wesprzeć po hiszpańsku znajdziesz tutaj.

W słowniku właśnie tego rodzaju funkcjom językowym przypisane są różne gesty, które towarzyszą komunikacji werbalnej (a czasem ją zastępują). Rzućmy na przykład okiem na funkcję „opisywanie” (DESCRIBIR). Znajdziesz tam gesty, które pojawiają się dla opisania wzrostu, wielkości, szerokości…

Zajrzyjmy do jednego, konkretnego gestu: opisywanie kręconych włosów. Na początku znajdziesz tam krótkie wyjaśnienie, synonimy dla rizado, notatkę o czasownikach, jakich się używa, gdy mówimy o włosach. Następnie, gdy klikniesz w strzałkę po prawej, znajdziesz gest opisany słowami (Descripción verbal). Swoją drogą, przy nieco bardziej skomplikowanych gestach, ta część słownika może stanowić niezłe ćwiczenie z czytania ze zrozumieniem. Tak wyjaśnia się gest odpowiadający „kręconym włosom”:

Se mueve la mano, con el dedo índice estirado hacia arriba, haciendo círculos al lado de la cabeza.

źródło

Na szczęście, już na kolejnej stronie (strzałka w prawo), znajduje się krótki dialog i dołączony do niego filmik. Aktorzy nie tylko odtwarzają dialog, ale też pokazują w bardzo naturalny sposób, gest, o którym jest mowa. W przypadku niektórych gestów, dialogów może być więcej.

Myślę, że bardzo prostym sposobem, żeby wygodnie poruszać się po słowniku, jeśli nie szukasz czegoś konkretnego, a chcesz po prostu poznać hiszpańskie gesty i zobaczyć nagrane dialogi, jest kliknięcie w ikonkę otwartej książki (u góry strony głównej, po prawej). Przeniesie cię to do spisu treści i wszystkich przedstawionych funkcji językowych i gestów.

Zachęcam cię do zapoznania się z całym słownikiem, a szczególnie

Zachęcam Cię do przejrzenia funkcji związanych ze strukturą dyskursu (ESTRUCTURAR EL DISCURSO)

Znajdziesz tam na przykład, gest, którym prosimy, żeby ktoś mówił ciszej, gest, którym okazujemy zainteresowanie tym, co ktoś mówi, gest, którym prosimy, żeby udzielono nam głosu w rozmowie i wiele wiele innych. Przydatne, prawda?

Odsyłam cię teraz do słownika! Koniecznie daj mi znać, do czego ten słownik ci się przydał (o ile w ogóle) lub jak wykorzystasz go na zajęciach (nauczyciele).

Hablar en español sin palabras. Diccionario audiovisual de gestos españoles, coord. Ana M.ª Cestero Mancera, Mar Forment Fernández,
M.ª José Gelabert Navarro, Emma Martinell Gifre. Dostępny on-line pod adresem: http://www3.uah.es/meleuah/diccionario_gestos/#