Co jakiś czas otrzymuję od Was to samo pytanie: jakie książki do nauki gramatyki polecam? Przyznam się, nie wszystkim odpowiedziałam więcej niż kilkoma zdaniami. Obiecałam jednak, że opublikuję na blogu tekst, w którym pojawi się lista książek do nauki hiszpańskiej gramatyki, które znam i mogę z ręką na sercu Wam polecić.

Wiem, że część z tych pozycji może nie być łatwo dostępna do kupienia w Polsce… na pierwszy rzut oka. Można je na pewno zamówić z dostawą międzynarodową lub wyszukać w hiszpańskich księgarniach lub pokusić się o e-book.

USO de la gramática española

Francisca Castro (nivel elemental, intermedio y avanzado), wydawnictwo Edelsa

Książka, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. W zasadzie jest to cała seria książek na różnych poziomach, w których zagadnienia gramatyczne wyjaśnione są w bardzo schematyczny (i BARDZO przystępny) sposób, zaś większą część publikacji zajmują świetnie opracowane ćwiczenia. Myślę, że na USO wychowały się już całe pokolenia iberystów. Dodatkowo z tej samej serii ukazały się podręczniki poświęcone konkretnym zagadnieniom, na przykład ukochanym przez nas wszystkich czasom przeszłym lub rozróżnieniu między Indicativo i Subjuntivo. Warto też wspomnieć o gramatyce dla młodszych uczniów, Uso Junior (również dostępne są 3 poziomy). Książki można obejrzeć na stronie wydawnictwa.

Gramatyka języka hiszpańskiego z ćwiczeniami

Małgorzata Cybulska-Janczew, Jacek Perlin, Wydawnictwo PWN

Kojelny klasyk w biblioteczce filologa. Moja książka jest 1997 roku, mam ją od pierwszego roku studiów (czyli 2004) i nosi widoczne ślady użytkowania. Wyjaśnienia gramatyki wcale nie są tu przystępne a terminologia nie jest przyjazna dla użytkownika, któremu filologia jest obca. Jest to jednak jedna z podstawowych pozycji jeśli chodzi o naukę teorii gramatyki. Jest również napakowana ćwiczeniami (pamiętam, że zdarzały się błędy w kluczu, ale może to już naprawiono w kolejnych edycjach) i zapewniam, że przy jej pomocy (i po dziesiątkach godzin) zapamiętacie wreszcie odmianę czasowników.

Gramática de uso del español. Teoría y práctica (con solucionario)

Luis Aragonés, Ramón Palencia, wydawnictwo sm ELE

Tytuł dosyć podobny do wcześniejszej omówionego USO, ale książka wygląda nieco inaczej. Jest baaardzo gęsto zapisana dość drobnym drukiem, co ma swoje plusy: można naprawdę bardzo dużo się z niej nauczyć. Każdy rozdział poświęcony jest konkretnemu zagadnieniu, składa się z części teoretycznej (z przykładami), po której następują klasyczne, ale przydatne ćwiczenia (wypełnianie luk, wybór poprawnej odpowiedzi itd.). Ta książka (dzięki formatowi i objętości) omawia wiele zagadnień bardziej dogłębnie niż USO, wspomina o większej liczbie wyjątków i podregułek towarzyszącym ogólnym zasadom. Możecie zobaczyć, jak kolejne części wyglądają w środku na stronie wydawnictwa.

Gramática (różne poziomy)

Concha Moreno García i inni, wydawnictwo Anaya

Conchę Moreno i jej różne publikacje poznałam w czasie studiów. Pamiętam długie godziny spędzone nad przeróżnymi ćwiczeniami gramatycznymi z podręczników tej autorki i pamiętam, że działały cuda. Concha pisze bloga więc możecie się dowiedzieć więcej o niej i jej podejściu do nauczania gramatyki z pierwszej ręki.

Curso superior de español: textos, notas gramaticales y ejercicios

Concha Moreno García

Najbardziej zaawansowanym i odważnym polecam też tę książkę Conchy Moreno, to idealna pozycja dla osób uczących się na poziomie C1-C2, wymagająca, ale też potrafiąca dużo nauczyć. Przerabiałam ten podręcznik przygotowując się do egzaminów studiach.

Gramática básica del estudiante de español (A1-B1)

VV.AA, wydawnictwo Edelsa

Mimo że w tytule znajduje się przymiotnik „básica”, ten podręcznik jest bardzo obszerny i kompletny, żadne tam ogólniki. Pojawiają się ilustracje, przykłady i oczywiście mnóstwo ćwiczeń praktycznych (z kluczem). Tę książkę również znam od dawna i myślę, że może się ona spodobać wielu z Was.

Hiszpański w tłumaczeniach. Gramatyka (A1-C1)

Magdalena Filak, wydawnictwo Preston Publishing

Książki wydawnictwa Preston Publishing zdobyły już sobie rzesze fanów. Zagadnienia gramatyczne są wyjaśnione krótko i schematycznie, a przede wszystkim na przykładach pokazane jest ich zastosowanie w praktyce. Ta seria książek polecana jest szczególnie dla osób uczących się samodzielnie i lubiących metodę tłumaczeniową (a nie wszyscy lubią i popierają). Są to książki przede wszystkim do ćwiczenia poznanej wcześniej wiedzy i utrwalenia jej, nabrania śmiałości w pisaniu i budowaniu wypowiedzi po hiszpańsku. Do tej pory ukazały się 4 części (od A1 do C1+). Do zakupienia na stronie wydawnictwa (warto śledzić ich w social media, bo często oferują bardzo korzystne zniżki!).

Universo gramatical

M.ª Jesús Blázquez Lozano y M.ª de los Ángeles Villegas Galán, Wydawnictwo Edinumen, poziom A1-B2

Wyjaśnienia podstawowych zagadnień gramatycznych, ilustracje, ćwiczenia i oczywiście klucz. Książkę można kupić również w formacie e-booka, a na stronie wydawnictwa dostępne są podglądowe strony.

Gramatyka RAE

Osobom o bardzo dobrej znajomości hiszpańskiego, którym wciąż mało polecam też podręczniki do nauki składni (np. Sintaxis de español, Juan Felipe Garcia Santos) albo klasyczne publikacje Real Academia Española: Gramática descriptiva de la lengua española, gramatykę opisową opublikowaną w 1999 roku (tu jest WSZYSTKO), która ma dwa tomy i powszechnie znana jest jako Bosque y Demonte, od nazwisk jej edytorów (możecie co nieco o niej przeczytać tutaj) i gramatkę normatywną z 2009 roku (również dwa potężne tomy) Nueva gramática de la lengua española, o której również pisze RAE na swojej stronie. Te dwie pozycje są szczególnie polecane filologom, tłumaczom, nauczycielom i osobom piszącym prace związane z językoznawstwem. Nie są to typowe podręczniki i nie służą jako tako do nauki gramatyki.

Ten tekst nie powstał we współpracy z żadnym z wymienionych wydawnictw. Moim celem było nie tyle promowanie konkretnych tytułów, co pokazanie Wam tych, które sama uważam za przydatne i praktyczne.