W hiszpańskim kinie świetne jest to, że Hiszpanie potrafią śmiać się z samych siebie, potrafią z dystansem podejść do tematu nawet tak poważnego i trudnego jak terroryzm. Zamachy, porwania i ataki dokonane przez organizację terrorystyczną hiszpańskich Basków-separatystów (ETA), to coś wciąż żywego w zbiorowej pamięci Hiszpanów. Jak pokazuje komedia, o której dzisiaj mowa, niekoniecznie musi to oznaczać, że ta część historii jest dla nich tabu.

Zacznę może od tego, że film można obejrzeć na polskim Netflixie, znalazłam go tam zupełnie przypadkiem, szukając „lekkiego filmu na wieczór”. Nie zawiodłam się!

Poznajemy ostatnią aktywną komórkę ETA, działającą w 2010 roku. Jest ich czworo, a tylko dwoje ma takie prawdziwe baskijskie korzenie. Tylko jeden ma jakiekolwiek doświadczenia związane z terroryzmem. Teoretycznie mają przeprowadzić akcję, która przypomni wszystkim, że ETA wciąż istnieje i ma się dobrze. Zbliżający się finał mistrzostw piłki nożnej wydaje się świetną ku temu okazją. Niestety, zupełnie nie wiedzą, jak się za to zabrać… A może brakuje im wiary w słuszność sprawy?

Komedia, ale nie z tych, które sprawiają, że śmiejemy się do rozpuku. Całe mnóstwo typowych hiszpańskich sytuacji (wywieszanie flag w dniu mistrzostw, wspólne oglądanie meczu z sąsiadami, kupowanie patriotycznych akcesoriów w chińskim markecie, odgrzewanie croquetas w mikrofalówce, kupowanie petard w osiedlowym sklepiku…), fajne dialogi. Duży plus za dosyć nietypowe zakończenie.

Zwróć też uwagę na tytuł, ogromnie mi się podoba ta gra słów. Film zatytułowany jest „Fe de etarras”. „Etarras” to członkowie grupy terrorystycznej, dosłownie więc „fe de etarras to „wiara członków grupy ETA”. Ale dodatkowo „Fe de erratas” (dobrze się przyjrzyj, to nie to samo słowo!) to errata czyli lista błędów, które wydawca zauważył w książce dopiero po jej publikacji. Czyli co my tu mamy? Błędnych rycerzy ze słabnącą wiarą we własną organizację?

Trailer:

I jeszcze kilka danych technicznych.
Reżyseria: Borja Cobeaga (produkcja specjalnie dla platformy Netflix)
Rok produkcji: 2017
Obsada (świetna!!): Javier Cámara, Julián López, Miren Ibarguren, Gorka Otxoa, Ramón Barea, Luis Bermejo, Tina Sáinz, Bárbara Santa-Cruz, Josean Bengoetxea

Tu znajdziesz opis filmu w dzienniku El País, w sam raz na poszerzenie słownictwa