Wiesz, że w tym roku obchodzimy 30 rocznicę istnienia programu wymian studenckich Erasmus? Jestem zagorzałą zwolenniczką tego programu i innych pokrewnych stypendiów, staży i wymian, które pozwalają ludziom z całej Europy poznawać języki i kulturę innych krajów, uczą tolerancji, otwartości i szacunku. Z okazji tego jubileuszu, zapraszam do wpisu w ramach akcji „W 80 blogów dookoła świata”, tematem przewodnim jest Erasmus właśnie.

Nie przemawia do mnie powtarzany czasem argument, że Erasmus to tylko imprezowanie i że studenci nic z tego programu nie wynoszą. Po pierwsze, nie można winić studentów, że chcą się dobrze bawić i korzystać z uroków studenckiego życia (kto tak nie robił?), a po drugie, dobra zabawa absolutnie nie przekreśla walorów edukacyjnych takiego wyjazdu.

Hiszpania to jeden z krajów chętnie wybieranych przez erasmusów: jednych przyciąga klimat, innych wizja wiecznej fiesty, jeszcze inni szukają po prostu okazji do nauczenia się języka hiszpańskiego.

Jeśli przygoda z Erasmusem dopiero przed tobą, chcesz wyjechać do Hiszpanii, ale nie potrafisz się zdecydować na konkretne miasto… mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Do jakiego miasta w Hiszpanii wyjechać na Erasmusa?

Klimat

Nie dam ci jednej, konkretnej odpowiedzi, bo to ty wiesz najlepiej czego oczekujesz od tego wyjazdu i na co możesz sobie pozwolić. Te dwa punkty są kluczowe. Jeśli oczekujesz pięknej pogody, łagodnego klimatu i piątkowych imprez na plaży, już teraz możesz wykluczyć ze swoich opcji północ kraju. Jeśli nie znosisz upałów, możesz się zastanowić nad Bilbao, Pampeluną, Oviedo, Santiago de Compostela i innymi miastami na północy Hiszpanii. Szukasz egzotyki i chcesz zapomnieć o zimie? Może Wyspy Kanaryjskie będą dla Ciebie dobrym miejscem. Sprawdź jakie są średnie temperatury w różnych miastach w miesiącach, w których ma się odbyć twoje stypendium i pod tym kątem możesz dokonać pierwszej selekcji (na tej stronie znajdziesz oficjalne dane na temat normalnych średnich temperatur w różnych regionach i miastach Hiszpanii).

Położenie i komunikacja

Wybór miasta niekoniecznie musi się kierować klimatem. Ważne jest również położenie geograficzne i łatwość dostępu. Czy w mieście, do którego się wybierasz jest lotnisko? Czy z tego lotniska łatwo można się dostać do Polski? To bardzo istotne, o ile liczysz na częste odwiedziny w/z domu albo chcesz się widywać z sympatią, która zostanie w czasie twojego stypendium w Polsce. Miasta-węzły komunikacyjne mają też tę zaletę, że będzie ci dużo łatwiej zorganizować sobie wycieczki po okolicach. Czy zależy ci na zwiedzeniu większej części kraju? W takim razie wybór np. Wysp Kanaryjskich może być błędem. Będziesz tam dosłownie odcięty (oceanem) od reszty kraju, bez możliwości wskoczenia do pociągu lub autokaru w celach turystycznych (a tak na marginesie, weź pod uwagę, że podróżowanie autobusem po Hiszpanii to żadna gratka, średni koszt biletu na dystansie 100 km to troszkę mniej niż 30 euro).

Jeśli chcesz się zainteresować możliwością podróżowania z miasta, do którego się wybierasz, sprawdź do jakich miast hiszpańskich latają stamtąd samoloty, przeglądnij również ofertę pociągów (Renfe, Ave) i autokarów dalekobieżnych (najbardziej znane firmy autokarowe to na przykład Alsa, Avanza, BilmanBus. Dosyć popularne jest też podróżowanie systemem BlaBlaCar).

Wielkość i liczba ludności

Przy wyborze miasta zastanów się też nad tym, czy chcesz się na kilka miesięcy zagubić w miejskiej dżungli, czy wolisz raczej bardziej swojskie klimaty. Jeśli zależy ci na tym, żeby poznać miejsce, do którego jedziesz od podszewki i nie być w nim tylko anonimowym przechodniem, poszukaj mniejszego miasta. W pierwszej dziesiątce najgęściej zaludnionych miast Hiszpanii znajdują się Madryt, Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga, Murcia, Palma de Mallorca, Las Palmas de Gran Canaria i Bilbao (pełną listę zaktualizowaną na 2017 rok znajdziesz tutaj).

Ceny i koszt życia

Kwestia cen wynajmu mieszkań, ceny jedzenia i biletów transportu miejskiego to też coś, co typowy Erasmus powinien mieć na uwadze, bo stypendium jest jednak skromne, a trudno przywieźć ze sobą z Polski zapas ziemniaków na 6 miesięcy. Ceny mogą się bardzo różnić pomiędzy poszczególnymi miastami, nawet jeśli mówi się, że średnia cena wynajmu pokoju w Hiszpanii to około 300 euro. Z najwyższymi kosztami życia w Hiszpanii trzeba się liczyć w miastach takich jak Vitoria, San Sebastián, Barcelona, Madryt i Bilbao. Najtaniej jest w Albacete, Badajoz, Huelvie, Sewilli y Cáceres. Ogólnie mówiąc, taniej jest na południu niż na północy kraju.

Jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie ceny wynajmu mieszkań, to Barcelona bije inne miasta, tu jest zdecydowanie najdrożej, na drugim miejscu znajduje się Madryt. Jeśli zaś chodzi o ceny produktów spożywczych i użytku codziennego (cena tak zwanego carrito de la compra, czyli średnia cena zakupów, jakie robi statystyczna hiszpańska rodzina), to najdrożej jest na północy w miastach takich jak Barcelona, Pampeluna, Gerona, Bilbao i San Sebastián, a najtaniej w Vigo, Kordobie y Murcji (więcej informacji tutaj).

Na jaki uniwersytet w Hiszpanii wyjechać?

Podejrzewam, że tylko część studentów planujących wyjazd na Erasmusa bierze pod uwagę jakość nauczania na uniwersytecie docelowym. Jest to jednak istotny czynnik, jeśli zależy Ci na podszkoleniu się jakiejś konkretnej dziedzinie lub jeśli myślisz o dalszych studiach lub karierze naukowej. Na tej stronie znajdziesz aktualny ranking hiszpańskich uniwersytetów. Rankingi ogólnie niekoniecznie odzwierciedlają jakość nauczania na poszczególnych wydziałach. Warto więc przejrzeć strony internetowe uczelni, które bierzesz pod uwagę. Zainteresuj się następującymi aspektami:

Lista przedmiotów nauczanych na wydziale

Trudno może być na odległość sprawdzić, jak wygląda oferta na przyszły rok akademicki, ale możesz sobie przynajmniej wyrobić ogólne zdanie o tym, czego możesz się tam uczyć. Czy te przedmioty pasują do programu twojej uczelni macierzystej? Czy nie będziesz mieć później problemów z tym, żeby twoja uczelnia uznała zaliczenia z tych przedmiotów w ramach własnego programu nauczania? Myślę, że w tej kwestii warto podpytać studentów z poprzednich roczników

Język nauczania

Na niektórych uczelniach, na przykład w Katalonii, wiele zajęć może się odbywać po katalońsku. Jeśli natomiast nie znasz dobrze hiszpańskiego i liczysz na zajęciach po angielsku, może cię zaskoczyć mała oferta wykładów i ćwiczeń prowadzonych w tym języku na wielu uczelniach, mimo że reklamują się jako „nowoczesne i otwarte na międzynarodowych studentów”

Położenie kampusu, na którym znajduje się twój wydział

To na pierwszy rzut oka drobnostka, ale… zdarza się, że poszczególne wydziały umiejscowione są na kampusach położonych nawet w innej miejscowości niż da, do której myślisz, że jedziesz na stypendium. Musisz się wtedy nastawić albo na mieszkanie w małej miejscowości odciętej od życia w mieście albo na codziennie podróżowanie pociągiem.

Program dla erasmusów i liczba studentów zagranicznych

Spróbuj znaleźć informację o tym, co dana uczelnia oferuje studentom z innych krajów. Czy posiada biuro obsługi takich studentów z prawdziwego zdarzenia? Czy pomaga im w znalezieniu mieszkania, nauce języka, zaklimatyzowaniu się w nowym mieście? Czy masz możliwość porozmawiania z koordynatorem Erasmusa jeszcze przed przyjazdem i podpytania go o kwestie praktyczne?

Jak widzisz, jest wiele kwestii, które warto wziąć pod uwagę przed wyjazdem na Erasmusa do Hiszpanii. Wyjazd na stypendium powinien być okazją do poszerzenia horyzontów, nauki – nie tylko tej na uczelni, ale też nauki życia, samodzielności, tolerancji i zaradności.

Powinieneś wybrać miejsce, w którym będziesz się dobrze czuł, nie będziesz cierpiał (z powodu zimna/gorąca, cen, które uniemożliwiają ci godne życie, odcięcia od rodziny i reszty świata) i będziesz mógł czerpać z tego doświadczenia pełnymi garściami.

Mam nadzieję, że wskazówki, jakie zawarłam w tym wpisie pomogą ci w podjęciu odpowiedniej decyzji!

Ciekawie o Erasmusie w Hiszpanii pisze też Olga Nina, polecam zajrzeć na jej blog.

A w ramach dzisiejszej akcji powstały jeszcze takie teksty o studiach za granicą, stypendiach i wymianach studenckich:
Chiny:
Biały Mały Tajfun – Wyjazd do Chin
Francja:
FRANG.pl – Studia we Francji – czy to dobry pomysł?
Demain, viens avec tes parents! – Erasmus
Madou en France – Moje studia we Francji
Blog o Francji, Francuzach i j. francuskim – Francja, Erasmus i ja
Kirgistan:
Kirgiski.pl – Erasmus w Niemczech a sprawa kirgiska
Szwecja:
Szwecjoblog – Czego nauczył mnie Erasmus?
Włochy:
Studia, parla, ama: W 80 blogów dookoła świata – Erasmus, preludium
Różne kraje:
Englishake – Gdzie na Erasmusa, jeśli znasz tylko angielski?
Specyfika Języka – Fakty i mity o Erasmusie, czyli trochę prywaty na blogu