Czy tak jak ja lubicie spędzać czas w kuchni i eksperymentować z nowymi przepisami? Wprawdzie kuchnia hiszpańska to nie jest już dla mnie egzotyka, ale sporo czasu zajęło mi przyzwyczajenie się do tutejszych smaków. Choć hiszpańskie bary i restauracje mam w zasięgu ręki, chętnie sama próbuję swoich sił zarówno w gotowaniu hiszpańskich potraw jak i w przerabianiu ich po swojemu. Inspiracją są dla mnie blogi kulinarne po hiszpańsku i polsku, o których dzisiaj przeczytacie. Podoba mi się w nich prostota potraw, dokładne opisy krok po kroku i to, że często oprócz przepisów serwują również teksty o technikach gotowania i pieczenia, dorzucają ciekawostki kulturowe na temat potraw i składników i kuszą pięknymi zdjęciami.

Mercado Calabajío 

To blog, który śledzę od bardzo dawna, wypróbowałam już wiele z przedstawianych tam przepisów. Blog posiada przystępną listę tematyczną przepisów, a poza tym widać, że jest prowadzony przez osoby z pasją do gotowania, bardzo przystępne i skromne. To widać nie tylko na blogu, ale również na ich koncie Insta. W kuchni często eksperymentują z daniami z różnych stron świata, jednak kuchnia hiszpańska jest na blogu bardzo godnie reprezentowana.

Javi Recetas

Blog Javiego to miejsce, w którym można znaleźć wiele przepisów na najbardziej podstawowe hiszpańskie dania (gazpacho, salmorejo, pisto, tortilla…), ale nie brak tu również inspiracji włoskich, azjatyckich i meksykańskich. Przepisy są podawane w przystępny sposób, zdjęcia piękne, przejrzyste i obiecujące wyśmienite smaki.

Webosfritos

Motto tego bloga to Las recetas fáciles que siempre salen (Proste przepisy, które zawsze się udają) i nie są to puste słowa. Świetne jest to, że praktycznie pod każdym przepisem pojawiają się „trucos” czyli „sztuczki, triki”, dzięki którym wszystkie potrawy i wypieki powinny się udać już za pierwszym razem. Sporo tekstów poświęconych jest wypiekom (słodkim i nie tylko), a cały osobny rozdział dotyczy domowego wypiekania chleba.

Hiszpańskie blogi kulinarne to nie tylko kopalnia wiedzy dla miłośników gotowania, ale również językowe perełki. Opanowanie całej kuchennej terminologii staje się o wiele prostsze, jeśli za językowych przewodników mamy prawdziwych kucharzy i wielbicieli jedzenia. Nie mogę jednak zakończyć tego wpisu bez wspomnienia o trzech blogach polskich, na których również znalazłam niejeden genialny hiszpański lub inspirowany hiszpańskimi smakami przepis. Niewątpliwą zaletą czytania również polskich blogów kulinarnych o kuchni hiszpańskiej jest to, że zawsze można tam zasięgnąć dobrej rady w razie wątpliwości co do składników i tego jak można je zastąpić produktami dostępnymi w polskich supermarketach. Wszystkie trzy prezentowanie tutaj polskie blogi odznaczają się niezwykłą estetyką i pięknymi zdjęciami, naprawdę polecam (można jeść oczami! ;).

Jemy w domu

To blog Magdy mieszkającej w Madrycie. Specjalna zakładka „Kuchnia hiszpańska” zabiera nas bezpośrednio do tradycyjnej hiszpańskiej kuchni, ale trudno przeoczyć, że wiele z przepisów prezentowanych na blogu ma w sobie coś z Hiszpanii. Magda dużo gotuje z popularnych tutaj warzyw i składników typowych dla madryckich mercados. Sądząc po zdjęciach, wychodzi jej to smakowicie!

Czosnek, chilli i oliwa

Bardzo dopieszczony graficznie blog z pięknymi zdjęciami, na którym znajdziecie – po polsku – przepisy z wielu krajów, również z Hiszpanii. Autorką bloga jest Zuzia, która wprawdzie mieszka w Polsce, ale jak sama mówi, „powinna była urodzić się w jednym z krajów basenu Morza Śródziemnego”. Mistrzowsko wykorzystuje w swoich potrawach dwa niezbędne składniki wielu hiszpańskich dań: czosnek i oliwę, które przecież tworzą  2/3 nazwy jej bloga.

Smak Hiszpanii

Autorką bloga jest Asia, od 8 lat mieszkająca w Hiszpanii. To, jak wiele nauczyła się o kuchni tego kraju przez te lata jest bardzo widoczne na blogu. Macie ochotę zjeść pyszne tapas bez konieczności wyjeżdżania za granicę? Przejrzyjcie odpowiednią zakładkę na tym blogu. Zdjęcia mówią same za siebie: te przepisy nie mogę się nie udać!

Czy sami próbowaliście przyrządzać w domu jakieś hiszpańskie przysmaki? Polecacie jeszcze jakieś inne strony na ten temat?