banner_2Czy przyjdzie taki dzień, w którym języków będziemy się uczyć wyłącznie przez internet? Jak na razie są powody by sądzić, że zmierzamy w tym kierunku. Przyznajcie sami, czy nigdy nie korzystaliście z platform oferujących ćwiczenia językowe on-line? Odezwał się do mnie serwis Lingoda, która oferuje możliwość kompleksowej nauki języków obcych przez internet. Spodobała mi się przejrzystość ich strony, łatwość nawigacji, dostępność informacji i to, że swoje kursy opierają na standardach europejskich. Dzisiejszy tekst powstał we współpracy z tym serwisem.

esp_a2-1-0301g-your-resume-18

Zacznijmy od wymienienia kilku kluczowych kwestii

  1. Nauka hiszpańskiego w Lingodzie odbywa się podczas lekcji indywidualnych lub w grupach złożonych z maksymalnie pięciu osób.
  2. Lekcje mogą się odbywać przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę... jeśli więc jesteś nocnym markiem i potrafisz się skupić nad gramatyką wyłącznie po 4 nad ranem, taka opcja może Ci się spodobać.
  3. Wszyscy nauczyciele są rodowitymi użytkownikami hiszpańskiego, nativami z odpowiednimi kwalifikacjami do nauczania języka.
  4. Po każdej lekcji masz możliwość wystawienia opinii na temat nauczyciela, z którym się uczyłeś.
  5. Wielkim plusem jest to, że można zapisać się na lekcję próbną na dowolnym poziomie. Takie zajęcia kosztują jedynie 0,99 euro czyli mniej niż 5 złotych. Jeśli zdecydujesz się na kontynuację nauki (w grupie lub indywidualnie), możesz zarezerwować pakiet lekcji na miesiąc. Lingoda dysponuje trzema rodzajami pakietów w różnych cenach, możesz się zapisać wyłącznie na zajęcia indywidualne lub grupowe bądź połączyć oba rodzaje lekcji w ciągu miesiąca. Cena zmienia się nie tylko w zależności od rodzaju rezerwowanych lekcji ale również w zależności od liczby godzin miesięcznie. Najtańszy pakiet kosztuje 79 euro i zawiera 10 lekcji grupowych.
  6. Nie musisz kupować dodatkowych podręczników ani innych materiałów do nauki, wszystko otrzymasz w czasie lekcji. Jak możesz zobaczyć na załączonych grafikach, podczas zajęć nie trzeba praktycznie robić notatek (można się skupić na mówieniu lub słuchaniu), bo każda lekcja jest przejrzyście i dokładnie opracowana w materiałach PDF. Grafiki, które widzisz w tym tekście to próbki tychże właśnie materiałów. Miałam okazję przejrzeć materiały do nauki Subjuntivo i Indefinido, w obu przypadkach pojawiają się wyjaśnienia użycia, odmiana czasowników, słownictwo i ćwiczenia.
  7. Po zakończeniu kursu (możesz zrezygnować już po pierwszym miesiącu), otrzymasz certyfikat stosowny do poziomu, który osiągnąłeś w trakcie nauki.
  8. esp_b1-2-0203g-subjunctive-i-1-13

 

Poza tymi informacjami ogólnymi, miałam również możliwość zadania kilku pytań na temat Lingody osobie tam pracującej i zajmującej się właśnie kursami hiszpańskiego. Starałam się zapytać o to, co najbardziej interesowałoby mnie gdybym w tej chwili chciała się zdecydować na naukę hiszpańskiego w tym systemie. Mam nadzieję, że ten mini-wywiad rozwieje również Wasze wątpliwości.

Jak wygląda nauka hiszpańskiego w Lingodzie? 5 pytań

Poniżej przedstawiam przetłumaczone z hiszpańskiego odpowiedzi.
Na moje pytania odpowiedziała Cristina Ocaña pochodząca z Sewilli. Cristina pracuje w Language Team Lingody od prawie 2 lat. Jest doradcą osobistym uczniów i nauczycieli.

Pierwsze pytanie dotyczy zajęć w grupach. Wiem, że oferujecie kursy w grupach do 5 osób, możesz mi wyjaśnić, co robicie, żeby wszyscy uczniowie w grupie udzielali się na każdej lekcji?

Na zajęciach grupowych mamy średnio po 5 uczniów, a nauczyciel tak prowadzi każdą lekcję, żeby każdy z uczniów mógł brać w niej aktywny udział. Zajęcia są tak skonstruowane, żeby uczniowe rozmawiali między sobą, a nauczyciel zwraca uwagę na indywidualne potrzeby każdego z uczniów. Generalnie nasi uczniowie nie skarżą się, że nie mogą się wystarczająco udzielać w czasie lekcji. Mimo to, jeśli któryś z uczniów chce popracować bardziej intensywnie nad jakimś zagadnieniem lub udzielać się jeszcze więcej, wtedy wchodzą w grę zajęcia indywidualne. W naszym standardowym pakiecie łączymy oba rodzaje zajęć – w grupie i indywidualne – żeby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

esp_b1-2-0203g-subjunctive-i-1-12

Czy będę musiała wykonać jakiś test, żeby sprawdzić, na jaki poziom powinnam się zapisać? Co się stanie jeśli zapiszę się na kurs na zbyt wysokim poziomie (lub na zbyt niskim), czy będę mogła zmienić grupę?

Wykonanie testu jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe. Można zapisać się na dowolny kurs bezpośrednio przez naszą platformę. W każdej chwili masz możliwość zmiany poziomu, a nawet więcej – możesz w ramach jednego kursu uczestniczyć w zajęciach z kilku poziomów. Na przykład, wyobraź sobie, że mamy kurs na poziomie B2, ale nasza słaba strona to mówienie i bardziej skorzystamy z lekcji, jeśli zajęcia z konwersacji będą się odbywały na niższym poziomie. Żeby sprawdzić swój poziom, uczniowie mogą zapisać się na klasę próbną, której koszt to zaledwie 0,99€. Podczas tej lekcji próbnej nauczyciel oceni poziom kandydata i pomoże mu dobrać odpowiedni poziom kursu.

Wasi nauczyciele hiszpańskiego są nativami. Czy mogę wybrać nauczyciela pod kątem jego pochodzenia, jeśli chcę się uczyć jakiejś konkretnej odmiany języka? Powiedzmy, że chcę się nauczyć hiszpańskiego z Hiszpanii, a ktoś inny, hiszpańskiego meksykańskiego. Istnieje taka możliwość?

W związku z elastycznością jaką oferują nasze kursy zarówno dla nauczycieli jak i dla uczniów, nie ma możliwości wyboru jakiegoś konkretnego nauczyciela. Jeśli jednak w czasie twoich zajęć indywidualnych jesteś zadowolona z jakiegoś nauczyciela, możecie ustalić, że co jakiś czas będziesz się uczyć właśnie z tą osobą. Z lekcjami indywidualnymi jest tak, że Twój ostatni nauczyciel ma opcję zaakceptowania Twojej rezerwacji zanim stanie się ona widoczna dla innych nauczycieli. To wpływa korzystnie na zachowanie płynności nauki i na zbudowanie relacji między uczniem a nauczycielem. Na przykład, jeśli ktoś chce mieć lekcje hiszpańskiego dwa razy w tygodniu (wtorek i czwartek) o 19.00, to po pierwszej lekcji, jeśli jest zadowolony z przydzielonego nauczyciela, może go bezpośrednio zapytać o jego dostępność w tych konkretnych godzinach.

To znaczy, że w ramach zajęć indywidualnych niekoniecznie zawsze będę się uczyć u tego samego nauczyciela?

Tak jak wspomniałam wcześniej, nie ma takiej gwarancji. Elastyczność to jedna z zalet nauki online, dzięki tej elastyczności zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogą ustalić dla siebie najlepszy grafik, tak, żeby lekcje ze sobą nie kolidowały. Jeśli jakiś nauczyciel C się spodoba, możesz ustalić z nim terminy kolejnych wspólnych lekcji. Zobaczy lekcje, które zarezerwujesz 6 godzin wcześniej niż reszta nauczycieli, będzie więc miał pierwszeństwo wyboru. Jeśli natomiast nauczyciel ci się nie spodoba i ocenisz go tylko jedną gwiazdką, nie będzie miał dostępu do Twoich rezerwacji. Nauczyciel nie będzie wiedział, jaką ocenę mu wystawiłeś, ocena będzie do wiadomości opiekuna wyznaczonego Ci w serwisie.

I ostatnie pytanie… zadajecie zadania domowe?

W taj chwili zadanie domowe nie stanowi standardowej części kursu. Wspólne poprawianie zadań byłoby niemożliwe, biorąc pod uwagę, że zarówno uczniowie w grupach jak i nauczyciele zmieniają się z lekcji na lekcję. Jeśli jednak regularnie masz lekcje indywidualne z tym samym nauczycielem i jeśli tak sobie zażyczysz, może ci zasugerować zadania dodatkowe do powtórki materiału i utrwalenia nowych wiadomości.

Podsumowanie i rabat

Podsumowując, wydaje mi się, że Lingoda to ciekawa alternatywa dla osób, które lubią się uczyć online, lubią się uczyć w międzynarodowym gronie (Twoi koledzy z wirtualnej klasy na pewno nie będą w większości Polakami) i chcą spróbować czegoś nowego. To, że nauczyciele zmieniają się tak często na pewno ma swoje plusy i minusy, tutaj każdy sam musi zadecydować, czy woli dobrze się zapoznać ze swoim lektorem czy też jest mu obojętne to, że na każdej lekcji będzie mógł porozmawiać z kimś nowym. Plus jest taki, że jeśli dany nauczyciel się nie spodoba, można od razu to zasygnalizować, zanim nieprzyjemna atmosfera w czasie lekcji zepsuje całą radość z nauki.

To co, wchodzisz w to? Jeśli taka opcja nauki przez internet Cię zainteresowała, zawsze możesz z ciekawości zapisać się na lekcję próbną. A jeśli od razu zdecydujesz się na zakup miesięcznego kursu, pamiętaj żeby wykorzystać rabat 15%, który udało mi się uzyskać specjalnie dla czytelników bloga Hiszpański na luzie (rabat zniżkowy -15% na zakup dowolnego pakietu miesięcznego, kod będzie ważny przez rok).

zniz%cc%87ka-15