Wybierasz się do Hiszpanii za językiem, nie za sercem? Chcesz wrócić z głową pełną nowych słówek, z zapasem hiszpańskich piosenek do słuchania we wrześniu i z materiałami do czytania? Jeśli tak, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tu dziesięć porad związanych z „turystyką językową” w Hiszpanii. Od Ciebie zależy, czy z wakacji wrócisz tylko z opalenizną… czy również z wyższym poziomiem znajomości języka.

un-beso-de-encima

1. Czytaj darmowe gazety

W każdej miejscowości znajdziesz darmowe gazety (np. 20minutos), często są one rozdawane przy wejściu do metra, na stacjach lub na ulicy. Oprócz gazet, zainteresuj się darmowymi ulotkami i broszurami (folletos) dostępnymi w sklepach i urzędach. W ten sposób możesz się dowiedzieć o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w mieście, zapoznać się z akcjami społecznymi albo promocjami w okolicznych sklepach… A wszystko to przeczytasz po hiszpańsku!

2. Dopytuj się o znaczenia słów, które słyszysz po raz pierwszy

To żaden wstyd nie znać jakiegoś słówka, nawet jeśli jesteś już na poziomie zaawansowanym i zdałeś DELE Superior. W zależności od regionu, w którym się znajdujesz, możesz się spotkać z zupełnie nowymi określeniami dla znanych Ci już przedmiotów i czynności. Oprócz takich zwykłych wyrazów, które później mogą Ci się przydać w każdej części Hiszpanii, na pewno usłyszysz też określenia używane tylko w jakimś konkretnym miejscu, które być może nie przydadzą Ci się na co dzień, ale na pewno wzbogacą Twoją wiedzę o języku i kulturze tego kraju. Na przykład, wiesz czym jest gofio? Słyszałeś kiedyś o bollo preñao? A może dotychczas nie wiedziałeś jaki wpływ na pogodę ma wiatr poniente na wybrzeżu Walencji? W czasie wypraw po Hiszpanii zdarza mi się dopytywać o składniki lub sposób przyrządzania regionalnych przysmaków, o nazwy roślin, zwierząt i zjawisk atmosferycznych typowych dla danego regionu. Nigdy nie spotkałam się z negatywną reakcją na tego typu pytania, wręcz przeciwnie. Zapytana osoba pyta z ciekawością, z jakiego regionu Hiszpanii przyjeżdżam i czy tam rzeczywiście nie istnieje coś takiego jak ciasto queque?

las-princesas

3. Czytaj składniki wyrobów spożywczych i etykiety w supermarkecie

Sama wiele się w ten sposób nauczyłam. Szczególnym wyzwaniem jest zapoznanie się z różnymi sposobami przyrządzania potraw i przetworów (embuchado, encurtido, gratinado, confitado…). Takie spożywczo-gastronomiczne słownictwo przydaje się nie tylko w czasie zakupów i w restauracjach, ale również podczas rozmów z Hiszpanami na temat naszej kuchni i tradycji gastronomicznych.

4. Stań się mistrzem small-talk

Pogawędki o wszystkim i o niczym są ogromnie popularne wśród Hiszpanów. Tylko od Ciebie zależy, czy wykorzystasz każdą nadarzającą się okazję, by wspólnie ponarzekać na pogodę, pożartować na temat Twojej czerwonej opalenizny, zapytać kasjerkę o jej prywatne zdanie co do nowego smaku jogurtu, wypytać sprzedawcę w warzywniaku o pochodzenie melonów… W Hiszpanii niezobowiązujące pogawędki z obcymi ludźmi są na porządku dziennym, musisz się jednak wykazać pewną inicjatywą: po pierwsze, nie podkreślaj swojego statusu obcego poprzez przyjmowanie śmiertelnie poważnej miny, po drugie, daj do zrozumienia, że mimo jasnego koloru skóry, świetnie sobie radzisz z hiszpańskim

czasem wystarczy maleńka iskra w postaci sympatycznego pozdrowienia „hola, ¿qué tal?”, żeby rozpalić pasjonującą rozmówkę o wszystkim i o niczym.

5. Odwiedź bibliotekę, uniwersytet i urząd miejski

Wakacje, a zwłaszcza sierpień można określić jako martwy sezon w wielu sferach życia w hiszpańskich miastach. Większe miejscowości i okolice często odwiedzane przez turystów starają się jednak przygotować również na letnie miesiące atrakcyjną ofertę kulturalną. Mogą to być koncerty, darmowe kino plenerowe, przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych lub wykłady tematyczne. Warto się zainteresować takimi wydarzeniami i szukać informacji o tym, co w naszej miejscowości się dzieje. Oprócz stron internetowych, dobrym źródłem takich informacji są tablice ogłoszeniowe w bibliotekach, urzędach miejskich i galeriach. Lokalni artyści i performerzy często nie zawracają sobie głowy tworzeniem strony internetowej dla swojego wydarzenia ani reklamowaniem go w dużych mediach. Informacja o tym, że gdzieś akurat odbędzie się recital poezji albo wernisaż nastoletniego artysty może być więc całkiem nieźle ukryta… ale wystarczy popytać i przyglądać się ogłoszeniom w miejscach zajmujących się promocją kultury.

DSCF4187

6. Zajrzyj do antykwariatu

W miejscowości, którą odwiedzasz, na pewno znajduje się co najmniej jeden antykwariat. Szukaj szyldów libros de segunda mano lub libros de ocasión. Używane książki można kupić już za jeden euro! W niektórych miejscowościach, sprzedaż używanych książek odbywa się cyklicznie (np. co tydzień) na jakimś targu (mercadillo) lub targu staroci (rastro). Czasem można też spotkać ulicznych sprzedawców z używanymi książkami przy wyjściu z metra, na stacjach, itd. Wykorzystaj tę okazję, by kupić sobie coś, co przeczytasz z zainteresowaniem. Wybierz książkę z gatunku, który Cię interesuje, ale nie decyduj się na jakiś tytuł tylko dlatego, że to „klasyk hiszpańskiej literatury”. Klasyki są cenne i ładnie prezentują się na półce, ale jeśli z doświadczenia wiesz, że dziewiętnastowieczne powieści śmiertelnie Cię nudzą, to nawet za jeden euro nie sprawiaj sobie takiej przyjemności.

Jeśli Twój poziom znajomości języka jest już w miarę zaawansowany, postaraj się wybrać książki napisane oryginalnie po hiszpańsku zamiast tłumaczeń literatury obcej.

7. Zainteresuj się toponimią

W czasie podróży samochodem po regionach Hiszpanii nauczyłam się wielu ciekawych i mało znanych słówek przez obserwację migających za oknem nazw miejscowości, rzek i innych form ukształtowania terenu (np. cala, ibón, pantano). Wiele nazw własnych w Hiszpanii może również wywołać uśmiech na twarzy, jeśli spróbujemy je sobie dosłownie przetłumaczyć, np. Escarabajosa de Cabezas, Cantagallo, Calamocos, Villaconejos, Ojos Negros… Urocze lub zabawne mogą też być nazwy ulic w starym mieście, tak jak ta, którą widzisz na zdjęciu: Calle del Horno de los Bizcochos.

8. W hotelu oglądaj telewizję, w samochodzie słuchaj radia

Może tylko od czasu do czasu będziesz mieć okazję porozmawiać z Hiszpanami w czasie Twojego pobytu w tym kraju, ale to nie znaczy, że nie możesz codziennie przez kilka godzin słuchać autentycznego języka. Wykorzystaj to, że w hotelowym pokoju masz telewizor i postaraj się obejrzeć wiadomości, reportaże, może jakiś film lub serial po hiszpańsku. Pewnie nie od razu będziesz w stanie wszystko zrozumieć, ale tak jak kropla drąży skałę, tak słuchanie audycji i programów w obcym języku trenuje ucho i uczy wychwytywać coraz więcej słówek i wyrażeń. Jeśli w planach masz podróż samochodem, oprzyj się pokusie słuchania non stop ulubionej muzyki przywiezionej z domu i włącz hiszpańskie radio. Istnieje spora szansa, że jeszcze po powrocie z urlopu będziesz nucił nowo poznane piosenki i powtarzał z rozbawieniem słyszane kilkanaście razy slogany reklamowe.

hora-de-comer

9. Zwracaj uwagę na ogłoszenia, reklamy i graffiti

Napisy na murach i nie do końca formalne ogłoszenia są prawdziwą kopalną wiedzy nie tylko o języku, ale również o kulturze i mentalności Hiszpanów. Z wielką uwagą śledzę zawsze ogłoszenia zarządcy mojego budynku, które co jakiś czas pojawiają się w windzie. Uczę się z nich jak osoby, które na co dzień nie posługują się formalną wersją języka starają się nadać swoim tekstom ton śmiertelnie poważny, wręcz sądowy. Efekty tego są różne, zwłaszcza, jeśli napisane nadętym tonem ogłoszenie dotyczy problemu… piesków sikających na korytarzu lub majtek spadających notorycznie z balkonów na wyższych piętrach na tarasy na parterze. Jest nawet taka strona internetowa z najzabawniejszymi ogłoszeniami sąsiedzkimi znalezionymi w windzie lub na klatce schodowej. Nazywa się Drama en el portal (Dramat na klatce) i można się nieźle ubawić czytając niektóre oburzone komentarze sąsiadów (często pełne błędów ortograficznych).

10. Kreatywnie spędzaj czas

Ta ostatnia rada to właściwie takie puste okienko, w którym sam musisz wpisać to jak, gdzie i z kim będziesz poznawać język hiszpański na urlopie. Może jeszcze przed wyjazdem poszukasz na facebooku kolegi do tandemowych spotkań? Może zapiszesz się na kurs gotowania lub przyrządzania tapas? Wolontariat? Praktyki? Staż? Ciekawa jestem jaka jest Twoja recepta na uzbieranie mnóstwa cennych, językowych pamiątek z wakacji w Hiszpanii!

azucar

O turystyce językowej wiesz już wszystko… a jeśli potrzebujesz konkretnych, turystycznych porad, to koniecznie przeczytaj moje wcześniejsze teksty: „5 porad dla turystów. Jak pozostać sobą na wakacjach w Hiszpanii” oraz „Co warto wiedzieć jadąc do Hiszpanii na wakacje”

Ten tekst powstał w ramach akcji „logo-80W 80 blogów dookoła świata” w której blogerzy z różnych zakątków świata podzieli się 10 radami dla osób wybierających się w ich strony.  

Chiny:

Biały Mały Tajfun – 10 porad

Finlandia:
Suomika – 10 porad dla turysty w Finlandii

Francja:
Madou en France – Francuski poradnik turysty w pigułce 
Francuskie i inne notatki Niki – Pierwszy raz w Paryżu czy we Francji? Dekalog porad

Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym: Pierwszy raz w Gruzji – 10 grzechów głównych

Kirgistan:
Enesaj.pl – Pierwsza podróż do Kirgistanu

Litwa:
Na Litwie – 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz na Litwę

Niemcy:
Nauka Niemieckiego w Domu – 10 porad dla turysty w Niemczech 
Niemiecki po ludzku – 10 porad dla turysty

Norwegia:
Norwegolożka – Pierwszy raz w Norwegii – co warto wiedzieć?
Pat i Norway – 10 porad dla turysty w Bergen

Wielka Brytania:
Angielski dla każdego – 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz do Anglii
Language Bay – 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz do Londynu- „W 80 blogów dookoła świata #28”

Włochy:
Italia nel cuore – Nasz “pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznych porad