Nadszedł czas prawdy. Odpowiedz na poniższe pytania, aby dowiedzieć się, czy zaraziłeś się hiszpańskością. Pamiętaj, nie ma dobrych ani złych odpowiedzi, ważne, żebyś nie oszukiwał sam siebie. W pytaniach nie ma opcji „inne” ani „nie wiem”, musisz się opowiedzieć po jednej ze stron. Wykonaj test w zaciszu swojego domu, w samotności. Nie obawiaj się, że jeśli wyprzesz się koperku, to obrazi się Twoja Babcia, a jeśli wybierzesz keczup to Twój nauczyciel hiszpańskiego nie zaliczy Ci egzaminu. Ten test jest dla Ciebie i ma Ci pomóc w zdefiniowaniu stopnia zaawansowania Twojej nabytej hiszpańskości. Może jeszcze nie jest za późno, żeby zatrzymać postępujące uczucie odrazy do żurku? Może wciąż jest czas, żeby zrewidować Twoje relacje z zupą z surowych pomidorów?

hiszpanski-test1

Do dzieła! Pamiętaj, żeby zapisać swoje odpowiedzi, pod testem znajdziesz rozwiązanie.

1. Kupiłeś świeży, chrupiący chleb w piekarni. Jest jeszcze ciepły! Nie wytrzymujesz do kolacji i natychmiast kroisz sobie kromkę, najlepiej będzie smakować:

a. z masłem
b. z oliwą

2. Jest normalny wtorek, wróciłeś z pracy, pokręciłeś się po domu, zbliża się pora kolacji. Która to godzina?

a. około 19
b. około 22

3. W Twojej kuchni częściej gości:

a. świeży koperek
b. natka pietruszki

4. W sobotę rano pozwalasz sobie na kilka dodatkowych chwil w łóżku. Przeciągasz się i zaczynasz marzyć o kawie, będzie to

a. kawa zaparzona w Twoim ulubionym kubku, wypijesz ją czytając blogowe nowości
b. kawa w barze na rogu, którą wypijesz przeglądając dziennik

5. Uwielbiasz pomidory w każdej postaci. Gdybyś jednak musiał wybierać, na obiad na pewno zamówisz:

a. gorącą zupę pomidorową z ryżem
b. zimne gazpacho

6. Czas świętować, są Twoje urodziny! Najchętniej z tej okazji:

a. zaprosisz przyjaciół do siebie, urządzisz domówkę z własnoręcznie przygotowanymi przekąskami
b. wyjdziesz ze znajomymi na kolację i do pubu

7. Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dlatego na śniadanie zazwyczaj jesz:

a. kanapki, jajko na twardo, ser
b. słodki rogalik z marmoladą

8. Czym popijasz te pyszności, które wybrałeś w poprzednim pytaniu?

a. ciepłą herbatą
b. zimnym sokiem

9. Ziemniaki to takie danie, które trudno zepsuć, są pyszne niezależnie od sposobu przygotowania. Gdybyś musiał wybrać, zdecydowałbyś się na:

a. tłuczone ziemniaki z masełkiem i koperkiem
b. pieczone ziemniaki w cząstkach z ostrym sosem

10. Zamawiasz pizzę quattro stagioni

a. przed zjedzeniem obficie polewasz ją keczupem (nawet Włosi mówią, że im więcej pommodoro tym lepiej!)
b. delektujesz się jej oryginalnym smakiem

11. Gdy myślisz o ośmiornicy…

a. widzisz potwora z mackami prosto z morskich odmętów
b. ślinka napływa Ci do ust, mniam!

12. Uwielbiasz sałatki, najchętniej doprawiasz je

a. majonezem lub śmietaną
b. oliwą i octem winnym

hiszpanski-test2

Czas na wyniki testu. Podlicz swoje odpowiedzi i sprawdź poniżej, do której grupy się zaliczasz.

 Jeśli odpowiedziałeś (a) na 7-12 pytań:

Jesteś typowym zjadaczem ogórków kiszonych i śledzika, królem polskiej biesiady i gościnności. Niestraszne Ci kwaśne potrawy, gęste sosy i gorąca herbata. Hiszpańskość jeszcze Cię nie dopadła, Twoja wierność pierożkom, roladkom i gołąbkom jest niezachwiana. Gdzieś z tyłu głowy czai się w Tobie niepokój, że zbyt często sięgasz po oliwki zamiast marynowanych grzybków. Może zaczynasz się martwić, że bardziej smakuje Ci wytrawne wino niż słodkie piwo z sokiem. Twoje obawy są bezpodstawne! Doświadczenia tysięcy ludzi udowodniły, że można pogodzić hiszpańskość z polskością bez uszczerbku na zdrowiu. Pomoże Ci zbilansowana dieta. Pamiętaj, żeby co jakiś czas zastąpić flaczki smażonymi kalmarami.

Jeśli wybrałeś odpowiedź (b) 7-12 razy:

Cierpisz na galopującą hiszpańskość, która zaatakowała już Twój układ pokarmowy i Twój wewnętrzny zegar. W Twoich żyłach z dnia na dzień wzrasta odporność na mocną kawę, Twoje wydelikacone łagodną polszczyzną uszy coraz lepiej znoszą hałas w hiszpańskich barach. Do wszystkiego dodajesz czosnek i pietruszkę. Zamiast wrzucać plasterek cytryny do herbaty, marnujesz ją żeby doprawić ugotowane na parze małże.

Jeśli wybrałeś 6 odpowiedzi (a) i 6 odpowiedzi (b):

Ni ptak ni wydra, jesteś polsko-hiszpańską hybrydą. Najchętniej gazpacho jadłbyś podgrzewane, a paellę posypał świeżym koperkiem. Nie godzisz się na rezygnację z kotlecika, ale nie przeszkadza Ci, jeśli ten kotlecik podawany jest na kolację po 21.30. Ktoś mógłby powiedzieć, że jesteś niezdecydowany, że nie potrafisz się opowiedzieć po żadnej stronie. Ty jednak mówisz, że znalazłeś złoty środek i potrafisz wyczarować pyszne pierogi ruskie nawet z sera manchego.

Pamiętaj, ten test pokazuje tylko stopień Twojej hiszpańskości w dniu dzisiejszym. Wróć tu za kilka miesięcy i sprawdź, czy Twoje wyniki się poprawiły.