Niedawno pisałam tutaj o inspirujących podcastach po hiszpańsku skierowanych głównie do osób o dobrej znajomości języka. Pojawiło się pytanie, czy mogłabym polecić coś również dla osób, którym słuchanie radiowej audycji o najnowszej powieści grozy wydanej w Katalonii przychodzi z trudem. Pytanie było całkiem na miejscu, w końcu jesteśmy na blogu o hiszpańskim i o nauce hiszpańskiego też od czasu do czasu piszę otwarcie (w podtekście ten temat jest obecny cały czas!). Zebrałam więc specjalnie dla Was 6 adresów stron, pod którymi znajdziecie nagrania o zróżnicowanej trudności, stron z podcastami do nauki hiszpańskiego. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie.

1. Audio Lingua

Odkrycie dnia, jeśli chodzi o mnie. Audio Lingua to portal, na którym można posłuchać 708 (w dniu dzisiejszym, baza jest stale powiększana) autentycznych nagrań rodzimych użytkowników przeróżnych języków. Z menu po prawej stronie (w wersji hiszpańskiej strony będzie to „Búsqueda avanzada”) można wybrać poziom trudności (A1-C2), płeć osoby mówiącej i wiek, oraz długość nagrania, można też przeszukać bazę nagrań wpisując słowa kluczowe. To jest genialne, bo można w ten sposób przyzwyczaić ucho do różnego brzmienia głosów dzieci, nastolatków i dorosłych, i zaznajomić się ze sposobem wyrażania się w zależności od płci i wieku mówiącego. Tematy nagrań są różne, wiele z nich dotyczy prostych kwestii związanych z życiem, nauką, codziennością, zwyczajami, wspomnieniami. Nagrania można importować jako mp3 i zapisać na dysku.
Poziom trudności: wszystkie poziomy (A1-C2)
Transkrypcja: niedostępna

2. Notes in Spanish

Strona po angielsku. Znajdziecie tam nagrania zorganizowane według poziomu zaawansowania od Beginner po swobodne konwersacje po hiszpańsku na różne tematy. Naprawdę mnóstwo ciekawych nagrań. Im wyższy poziom, tym mniej fragmentów po angielsku (na poziomie podstawowym jest sporo tłumaczenia w tym języku). Żeby otrzymać dostęp do transkrypcji trzeba zapłacić, ale audio są darmo (jest ich całkiem sporo!).
Poziom trudności: wszystkie poziomy (A1-A2)
Transkrypcja: niedostępna w wersji darmowej

3. Lengalia 

Na tej stronie znajdziecie nagrania nie tylko po hiszpańsku, stworzone z myślą o uczących się języka, ale również uproszczone nagrania o Hiszpanii i o innych krajach hiszpańskojęzycznych. Jest to więc takie 2 w 1, z jednej strony można się osłuchać z mówionym hiszpańskim, z drugiej, zdobywa się mnóstwo ciekawych informacji o życiu w krajach hiszpańskojęzycznych. Poruszane są tematy związane z codziennością (zakupy, pieniądze, transport, itd.), kulturą i tym podobne. Dobrze się słucha, bo nagrania brzmią naturalnie (chociaż trochę wolniej niż gdyby była to swobodna mowa), nie są to czytane teksty, a raczej dialogi na wybrany temat. Można na stronie wykupić kompletny kurs bazujący na podcastach, ale nie miałam problemu, żeby wysłuchać audio za darmo.
Poziom trudności: B1-C2 w wersji darmowej
Transkrypcja: niedostępna w wersji darmowej

4. Spanish podcast

Ciekawa strona, z której można uczyć się hiszpańskiego na wiele sposobów. Podcasty znajdują się w zakładce EPISODIOS, nagrywane są przez Hiszpankę. Wyjaśnienia pojawiają się po angielsku. W tej chwili na stronie jest 196 podcastów, które można zapisać w formacie mp3 (ZIP). Wielkim plusem jest to, że na stronie znajdują się również transkrypcje z nagrań. Podcasty poruszają mnóstwo tematów związanych z życiem w Hiszpanii, aktualnościami, często też nastawione są na przećwiczenie jakiegoś konkretnego zagadnienia gramatycznego.
Poziom trudności: średnio-zaawansowany i zaawansowany
Transkrypcja: dostępna

podcast-po-hiszpansku

 

5. Spanisch Live (de)

Strona stworzona z myślą o uczniach hiszpańskiego z Niemiec. Część, która nas tutaj interesuje to „Escucha y lee los textos”. Znajdziecie tam krótkie czytanki – teksty, które dodatkowo udostępnione są w wersji audio. Nagrania są więc czytane, nie jest to autentyczna mowa ani dialog. Niemniej może się to okazać przydatne dla osób chcących poprawić swoje rozumienie ze słuchu albo podszkolić swą wymowę.
Poziom trudności: podstawowy i średniozaawansowany
Transkrypcja: dostępna

6. LAITS strona Uniwersytetu w Austin (Texas)

Na tej stronie znajduje się sporo nagrań osób mówiących różnymi odmianami hiszpańskiego (to chyba największa zaleta tej strony). Po kliknięciu w odnośnik, otwiera się okienko z nagraniem wideo osoby mówiącej i po prawej transkrypcja tekstu (można ją wyłączyć lub wybrać opcję tekstu przetłumaczonego na angielski). Po wysłuchaniu danego nagrania można wykorzystać dodatkowe materiały dotyczące słownictwa, gramatyki i zwrotów, które pojawiły się w tekście (wszystko to znajduje się w menu w kolumnie po prawej stronie, „Related vocabulary”, „Related Grammar”, „Related Phrases”)
Poziom trudności: wszystkie poziomy (A1-C2)
Transkrypcja: dostępna

Jak widzicie, jest w czym wybierać! Zachęcam Was do przeszukania zaproponowanych baz podcastów i wybrania materiałów, które najlepiej się wpisują w Wasz plan nauki języka hiszpańskiego. Zapełnijcie pamięć Waszych urządzeń przenośnych hiszpańskimi mp3 i nie rozstawajcie się z hiszpańskimi głosami przez cały tydzień! No może z przerwą na świąteczne piosenki raz na jakiś czas.

A może znaliście już te strony? Która z nich wydaje się Wam najbardziej przydatna? Czy kiedy słuchacie nagrań po hiszpańsku, lubicie mieć dostęp do transkrypcji nagrań, czy też nie jest to Wam potrzebne?

Jeśli interesują Cię audycje dla osób o biegłej znajomości hiszpańskiego, pamiętaj o tym wpisie.