Co ciekawego przeczytaliście w 2015 roku? Ja mam na swoim koncie kilka ciekawych powieści, sporo artykułów i oczywiście mnóstwo tekstów z blogów językowych i nie tylko. Wspominam sobie to czytanie, ale również moje pisanie na blogu i tak się zastanawiam… ilu z Was było ze mną przez cały rok? Który tekst na tyle przyciągnął Waszą uwagę, że postanowiliście wrócić po więcej albo przeszukać archiwum bloga? Co jakiś czas na fanpejdżu na facebooku odświeżam archiwalne artykuły, sprzed roku lub nawet starsze. Wiele z nich nie traci na aktualności, bo dotyczą kwestii językowych, które aż tak szybko się nie zmieniają. Poprzez przypominanie archiwalnych treści staram się zachęcić Was do zaglądania do historii tego bloga. Dzisiejszy wpis to również taka historyczna zachęta.

Oto moje typy dobrych, może w porywach najlepszych tekstów z ubiegającego 2015 roku. Postarałam się wybrać teksty z różnych kategorii, po jednym z każdego miesiąca, przedstawiające w przekroju tematy, którymi zajmowałam się na blogu w tym roku. Jest wśród nich również tekst gościnny autorstwa zaprzyjaźnionej blogerki, który wyjątkowo mi się podoba i cieszył się wielkim powodzeniem wśród Czytelników (numer 7).

1. O tym, że nie należy brać dosłownie hiszpańskiego „a ver si quedamos”

Hiszpanie sami z siebie się śmieją, że wiecznie obiecują sobie nawzajem i innym, że zadzwonią, spotkają się na kawę, na pogaduchy, żeby nie stracić kontaktu ze znajomymi ze szkoły, ze starej pracy, z obozu wakacyjnego. Taki właśnie autoironiczny artykuł w hiszpańskiej gazecie na ten temat zainspirował mnie do napisania tego tekstu (luty 2015).

2. O kreskówkach z lat 80tych, które zawdzięczamy hiszpańskim twórcom

Między nimi, historia życia i tragicznej śmierci (a tak naprawdę, zupełnie spokojnej przemiany w drzewo) słynnego krasnala Dawida. Warto wiedzieć jakie bajki wyciskały łzy z oczu hiszpańskim (i nie tylko) dzieciom kilka dekad temu (marzec 2015).

Dzisiaj #pływamy tutaj, #morze #javea #xabia #dzikaplaża #mar #verano #lato #pochmurnie

Una foto publicada por Dorota (@hiszpanskinaluzie) el

3. O życiu przeciętnego Hiszpana zgodnie z wynikami pewnej ankiety

Ile godzin śpi? Ile je posiłków? Dlaczego jest taki zdrowi i witalny? Z przymrużeniem oka o prawdach ukrytych w stereotypach o Hiszpanach. Ten tekst to moje komentarze do wyników ankiety na temat stylu życia tak zwanego „przeciętnego Hiszpana”, którą znalazłam w prasie. Takie materiały zawsze mnie motywują (kwiecień 2015).

4. O zakupach w Hiszpanii

Kilka ciekawostek o codziennych zakupach w Hiszpanii i rozwiązaniach, które ułatwiają kupującym życie. Plus pietruszka gratis! (maj 2015).

5. O tym jak zrobić „dobre wrażenie” w czasie rozmowy na luzie z Hiszpanami

Kilka rad i sztuczek dla osób, które chcą pokonać strach przed mówieniem. Tekst spotkał się ze sporym zainteresowaniem ze strony czytelników, choć nie wszyscy zgodzili się z moimi radami, może dlatego, że metody są dosyć nietypowe i znajduje się między nimi rada, żeby zagłuszyć swą polską naturę w czasie rozmowy z Hiszpanami (czerwiec 2015).

6. O tym jak być sobą na wakacjach w Hiszpanii

I nie dać się oszaleć, dobrze spędzić urlop i nie sprawiać wrażenia totalnego guiri z innej planety! (lipiec 2015).

#niebieski #różowy #dom #walencja #ruzafa #casa #casarosa

Una foto publicada por Dorota (@hiszpanskinaluzie) el

7. O Hiszpanów nauce polskiego

Prawdziwe historie opowiedziane przez nauczycielkę polskiego w Hiszpanii. Na swoim blogu, Ilona pisze dla Hiszpanów o polskim, wie co mówi! Ten tekst bardzo pomaga w zrozumieniu tego, jak Hiszpanie patrzą na język polski, co ich w nim przeraża, co bawi, no i przede wszystkim, co jest ich motywacją do nauki naszej pięknej mowy (wpis gościnny, sierpień 2015)

8. O genialnych wykładowcach

Jak rozpoznać nauczyciela, za którym warto podążać? Jaka cecha wyróżnia wybitnego profesora i idealnego promotora? Jeden z pierwszych wpisów zupełnie na serio (wrzesień 2015).

9. O hiszpańskich pysznościach, które każdy powinien skosztować

Ja dałabym się za nie pokroić…, może nie są to najbardziej wykwintne produkty hiszpańskiej gastronomii, ale na pewno w dużym stopniu ją definiują. W dodatku, na każdą kieszeń! Warto dodać, że pisałam ten tekst będąc już drugi miesiąc w Helsinkach, czyli rzeczywiście na prawdziwym „głodzie” i w głębokiej tęsknocie za hiszpańskimi przysmakami, a więc bardzo szczerze (październik 2015).

10. O hiszpańskich audycjach radiowych dla ciekawych świata (listopad 2015)

Gdzie szukać ciekawych podcastów i programów radiowych po hiszpańsku? Lista przydatnych linków, zwłaszcza dla miłośników języka, kultury i muzyki. Wybrałam audycje, które tematycznie zainteresowały by mnie, albo osobę trochę do mnie podobną. Ale nawet jeśli macie zupełnie inne zainteresowania, to podążając za linkami możecie odkryć całe mnóstwo innych audycji i znaleźć coś dla siebie.

#slonecznie #latowmiescie #walencja #hiszpania #terraza #valencia Una foto publicada por Dorota (@hiszpanskinaluzie) el

Tutaj kończy się moja lista. Nie ma na niej tekstów z grudnia i nie dlatego, że nie ma wśród nich żadnego dobrego artykułu (myślę, że są!), lecz dlatego, że liczę na to, że wszystkie jeszcze doskonale pamiętacie, a jeśli nie, możecie do nich dotrzeć w zaledwie kilku klikach.

Miło mi się pisało w tym 2015 roku, jeszcze przyjemniej dyskutowało z Wami w komentarzach. A jak się czytało?