Sezon jesienno-zimowy spokojne możemy uznać za rozpoczęty. Coraz częściej wybieramy autobus albo tramwaj zamiast roweru i spaceru. Wieczory stają się tak długie, że brakuje blogów do czytania. Myślę, że to świetny moment na to, żeby zaprzyjaźnić się z podcastami, oczywiście po hiszpańsku. Dlatego też polecam Wam dzisiaj kilka świetnych podcastów do posłuchania w każdym miejscu i o każdej porze dnia i nocy. Na pewno wiecie już, że wystarczy zapisać dany podcast w formacie mp3 na jakimś przenośnym urządzeniu, później można go odsłuchać wiele razy. Nie są to typowe podcasty do nauki języka hiszpańskiego, a raczej audycje, których słuchają sami Hiszpanie.

Lista polecanych dzisiaj podcastów jest jak najbardziej subiektywna. Wybrałam te, których sama lubię słuchać, i które wydają mi się ciekawe. Jeśli chodzi o tematykę, wybrałam programy o kulturze i języku. Wszystkie nagrywane są w Hiszpanii, więc o ile do studia nie zaproszono jakiegoś gościa specjalnego z Ameryki , możecie się spodziewać kastylijskiej odmiany języka.

Podcasty po hiszpańsku dla hiszpańskojęzycznych odbiorców

Wszystkie te programy są również skierowane do odbiorców posługujących się hiszpańskim na co dzień, więc język jest spontaniczny, naturalny, nie upraszczany, jak to bywa w przypadku nagrań tworzonych specjalnie dla osób uczących się języka. Dla osób, które dopiero niedawno rozpoczęły naukę, takie nagrania mogą stanowić pewną trudność, ale potraktujcie to jako wyzwanie! Słuchanie autentycznych materiałów w języku hiszpańskim ma ogromną wartość, nawet jeśli zrozumiecie początkowo 30% z tego, o czym się tam mówi. Na pewno poprawia rozumienie ze słuchu, pozwala się osłuchać się z wymową, przyzwyczaić się do rytmu mówienia, wymowy poszczególnych głosek. Bardzo zachęcam.

Osoby, które nie mają już problemów ze słownictwem, mogą się po prostu zrelaksować i potraktować te nagrania jako bezcenne źródło informacji o hiszpańskich nowinkach związanych z filmem, literaturą i kulturą, o historii, o muzyce, o języku… A sama nauka lub utrwalanie języka będą się odbywały jakby mimochodem, przy okazji, bez wysiłku i ślęczenia nad książkami.

Przejdźmy więc do listy

1. Molino de ideas

Podcast o języku, dla wszystkich maniaków językowych ciekawostek. Listę ostatnio dodanych odcinków znajdziecie na stronie Molino na facebooku. Pojawiają się na przykład pogadanki o wyrazach dźwiękonaśladowczych, o wpływie hiszpańskiego na angielski, w interesujący sposób omawiana jest etymologia różnych ciekawych wyrazów. Bardzo polecam.

2. El palabrero

El palabrero to krótkie, około pięciominutowe nagrania dotyczące typowych błędów w języku hiszpańskim, ciekawostek dotyczących słownictwa i gramatyki. Podstawowe wątpliwości co do użycia różnych konstrukcji wyjaśnione w bardzo przystępny sposób, na przykład: która wersja jest poprawna se vende naranjas czy se venden naranjas? Jaka jest różnica między mosca a mosquito i skąd się wzięły te słowa?

3. Fallo de sistema

Czyli „błąd systemu”. Coś naprawdę specjalnego, program radiowej trójki hiszpańskiego RNE. Hiszpańska Trójka przypomina mi bardzo Trójkę Polskiego Radia, również tutaj przeważają programy o nauce, fantastyce, literaturze. „Fallo de sistema” to bardzo inspirująca propozycja, ale zdaję sobie sprawę, że nie dla wszystkich. Pojawiają się tu zapowiedzi, fragmenty i recenzje książek, gier komputerowych, projektów artystycznych, itd. Naprawdę mnóstwo ciekawostek, może czasem abstrakcyjnych, na pewno nie mainstreamowych, ale opowiedzianych w porywający sposób przy akompaniamencie muzyki alternatywnej i odjechanych efektów dźwiękowych.

4. La libélula

Również program hiszpańskiej Trójki. Tytuł tego podcastu to „ważka”, swoją drogą, piękne hiszpańskie słówko, prawda? Propozycja mocno surrealistyczna. Mnóstwo ciekawej, alternatywnej muzyki, zapowiedzi literackie, wywiady z pisarzami i artystami. W każdym programie jest jakaś myśl przewodnia lub temat, o którym prowadzący i zaproszeni goście opowiadają, uzupełniając historię starannie dobraną muzyką. Program ma niesamowity klimat, polecam na bardzo późne wieczory.

Polecam również inne podcasty radiowej Trójki i Hiszpańskiego Radia (RNE), do posłuchania za darmo z każdego zakątka świata. Możecie wybrać programy muzyczne, sportowe, historyczne, przyrodnicze, informacyjne… Wybór jest przeogromny! Nie powinno być żadnych problemów z dostępem do tych nagrań z Polski, sprawdzałam, że otwierają się bez żadnych komplikacji również poza Hiszpanią. Poszukajcie, a na pewno znajdziecie coś dla siebie. Ogromnie polecam podcasty jako formę rozrywki, nauki, przygotowania do egzaminu ustnego. To działa!

Jeśli interesują Cię raczej typowe podcasty do nauki języka, zajrzyj do tego tekstu.