Ten wpis jest sponsorowany.

Czy już zaczęliście się zastanawiać jak będzie wyglądała Wasza nauka hiszpańskiego w tym roku szkolnym bądź akademickim? Samodzielnie, na kursie, a może z korepetytorem? Jeśli zdecydujecie się na tę ostatnią opcję, to będzie to może nauka hiszpańskiego przez skype?

Pierwsze pytanie brzmi, czy w ogóle warto się zapisać na korepetycje z hiszpańskiego online. Muszę przyznać, że sama przez okres studiów, zwłaszcza w ostatnich latach nauki, udzielałam korepetycji wielu osobom z Krakowa i było to świetne doświadczenie, które do dzisiaj doskonale wspominam. Wiem, że dzięki nauce ze mną przynajmniej kilka osób (zebrałaby się całkiem miła grupka!) zaczęło swoją przygodę z językiem hiszpańskim. Specjalizowałam się wtedy w nauce od podstaw, miałam też czasem zajęcia z konwersacji.

korepetycje-hiszpanski

W tamtych czasach (nie było to może dawno, dawno temu, ani też za górami za lasami, ale sporo czasu upłynęło), internet w mieszkaniach studenckich nie był już jakimś szczególnym luksusem, ale to nie było to samo co teraz. Hiszpański przez skype?! To wtedy brzmiało prawie tak egzotycznie jak hiszpański przez sen lub hipnozę. W internecie, owszem, szukało się ofert korepetytorów i wyszukiwało uczniów, ale było to zupełnie niezorganizowane, chaotyczne. Takie ogłoszenia pojawiały się pomiędzy ogłoszeniami o wynajmie mieszkań i sprzedaży starych tapczanów. Wtedy w ogóle nie rozmawiało się o korepetycjach przez internet. Nie miałam więc okazji udzielać korepetycji z hiszpańskiego przez internet, ale wcale nie przeszkadza mi to w opiniowaniu na ten temat. Oto jak widzę oferty typu „hiszpański przez skype”:

Zalety korepetycji z hiszpańskiego online

1. Lekcje tam, gdzie chcesz

Nie piszę, że zaletą nauki hiszpańskiego przez skype jest to, że można się uczyć w domu. Bo prawda jest taka, że nie każdemu na rękę jest nauka w domu! Jeśli ktoś mieszka w wieloosobowym pokoju lub hałaśliwym akademiku, to doskonale to rozumie. Ale dzięki temu, że dzisiaj możemy zabrać ze sobą internet gdzie chcemy, nauka hiszpańskiego przez skype może się odbywać w parku, w kawiarence, w bibliotecznym korytarzu lub w ogrodzie. Znaleźć odpowiedni kąt do nauki nie jest łatwo, ale przynajmniej mamy wybór! Patrząc na to z punktu widzenia nauczyciela: nie musimy się ograniczać geograficznie do nauczycieli pochodzących z naszych okolic. Korepetytor nie musi się przemieszczać do domu ucznia, ani uczeń nie musi pielgrzymkować na wyspę mistrza Yody by odebrać kolejną porcję nauk. Korepetycje z hiszpańskiego online to sytuacja win-win. Nikt nie traci czasu, pieniędzy ani nerwów na jeżdżeniu z jednego końca miasta na drugi.

hiszpanski-przez-skype

2. Oszczędność czasu i energii

Ta ogromna mobilność internetowych metod ma wielką zaletę, która być może nie jest widoczna na pierwszy rzut oka: zarówno uczeń jak i nauczyciel oszczędzają ogromną ilość energii i czasu. Wiem doskonale ile czasu traci się na dojazdy, czasem problemy komunikacyjne wręcz uniemożliwiają korepetytorowi przyjęcie zlecenia z drugiego końca miasta. No i zwiększają koszty! Jeśli jako nauczyciel mam jechać na godzinną lekcję i stracić dodatkową godzinę na dojazdy… to albo poproszę o wyższą stawkę, albo odmówię! W związku z tym, jestem też przekonana, że korepetytor, który pracuje przez internet ma większą dostępność czasową, może pracować więcej godzin (zamiast spędzać te godziny w autobusie) i łatwiej mu dopasować grafik do potrzeb uczniów.

3. Przygotowujesz się tylko merytorycznie

Jeśli masz przyjąć korepetytora u siebie w domu, musisz trochę to swoje gniazdko ogarnąć, pochować porozrzucane skarpetki i ogryzki jabłek. Wypadałoby też się przebrać z pidżamy w jakiś mundurek bardziej „do ludzi”. Tym bardziej, jeśli to Ty jedziesz do nauczyciela, bez pewnej dawki przygotowań zupełnie nie związanych z nauką się nie obejdzie! Korepetycje online umożliwają obejście tych niepozornych, a jednak uprzykrzających życie komplikacji. W efekcie, znowu oszczędzamy: czas, energię i nerwy. Najważniejsze, by zaoszczędzone minuty wykorzystać na powtórkę z ostatniej lekcji albo odrobienie zadania.

Czy są wady nauki hiszpańskiego przez internet?

Oczywiście, tak, jak choćby problemy natury technicznej. Pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie i mogą zaburzyć program całej lekcji. Problemy z połączeniem, z działaniem Skype, mikrofonu, kamery, głośników, opóźnienia w odbiorze dźwięku… niestety, wiele jest tutaj czynników, które mogą uprzyrzyć wirtualną naukę. Na szczęście, z czasem ich ubywa! Nie da się też ukryć, że pewnych rzeczy Skype nie jest w stanie zastąpić. Emocje przekazywane za pośrednictwem ekranu (te komunikowane werbalnie i niewerbalnie) nie są idealnym odzwierciedleniem emocji towarzyszących bezpośredniej komunikacji.

Jak znaleźć dobrego nauczyciela do nauki hiszpańskiego przez Skype?

Okazuje się, że nie jest to już takie trudne jak „za moich czasów”. Przeszukiwanie bazy wirtualnych nauczycieli umożliwia na przykład portal Preply. Obecnie mają w swojej bazie 55 nauczycieli hiszpańskiego (i myślę, że ta liczba będzie rosła, ba! może sama się zapiszę), którzy oferują różne ceny i warunki nauki.

Preply - logo

Co mi się najbardziej podoba w Preply?

To, że nauczyciele dodają krótką informację o sobie i że uczniowie mogą komentować i oceniać korepetytorów i jakość udzielanych przez nich korepetycji przez Skype. Wchodząć na profile nauczycieli widzimy ile kto ma doświadczenia, gdzie je zdobył, jakim wariantem hiszpańskiego się posługuje i w jakich poziomach nauczania się specjalizuje. Do recenzji uczniów podchodziłabym z ostrożnością, wiadomo, że nie zawsze potrafią być obiektywni i ocenić rzeczywiste zdolności  i umiejętności dydaktyczne nauczyciela, choć czasem uwagi innych uczniów mogą być bardzo istotne (np. jeśli dowiemy się z nich, że nauczyciel ma słabe połączenie internetowe i że nauka przez Skype będzie utrudniona). Widzę, że wśród nauczycieli sporo jest osób obcego pochodzenia… Pamiętajcie, że polscy nauczyciele też mogą być świetni!! Zdecydowanie bardziej polecam solidnie przygotowanego Polaka niż nauczyciela obcego pochodzenia oferującego lekcje za 1 euro… coś tu musi być nie tak.

Co mi się mniej podoba?

Widać, że portal wciąż się rozwija i wciąż chyba niezbyt wiele osób korzysta z usług korepetytorów, tak przynajmniej wynika z bardzo małej ilości recenzji wystawionych przez uczniów. Byłoby świetnie, gdyby ta społeczność bardziej intensywnie się komunikowała, gdybyśmy np. mogli się dowiedzieć ilu uczniów miało już zajęcia z nauczycielem, ilu zrezygnowało po pierwszym razie i dlaczego… To wprowadziłoby naprawdę ogromną różnicę między szukaniem korepetycji na ogłoszeniach słupowych i w internecie.

Macie już jakieś doświadczenia w nauce przez Skype? Mogą to być zarówno doświadczenia uczniów jak i nauczycieli… jestem ciekawa wszystkich! Czy te zalety, które opisałam powyżej, rzeczywiście przewyższają wady takiego sposobu nauki? Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii o korkach z hiszpańskiego przez Skype 🙂