Lato, wakacje, zaczyna się! Widać to również na blogach. W ramach akcji „80 blogów dookoła świata” piszemy dzisiaj o tym co mieszkańcy różnych krajów robią w tym błogim czasie.

Więc bez zbędnych ogródek, co robią Hiszpanie w lecie? Kto może, byczy się na plaży. Ale hiszpańskie wakacyjne byczenie nie ogranicza się do opalania i pluskania w morskich falach. Bardziej dosłownie, wiele mniejszych miejscowości i wiosek zajmuje się innymi rogatymi rozrywkami, których składnikiem obowiązkowym są oczywiście byki. Tak naprawdę w niektórych zabawach uczestniczą młode byczki lub jałówki, nie zawsze więc pojawia się ten słynny rozwścieczony byk buchający parą z rozwartych nozdrzy.O korridzie czyli „rytualnej walce z bykiem” na pewno słyszeliście już wszystko, macie swoje wyrobione zdanie na ten temat, ba, nawet znacie pewnie garść idiomów wywodzących się ze specyficznego języka tego światka. Natomiast założę się, że nie wszyscy znają zwyczaje, o których piszę dzisiaj. Są to inne wersje spektakli z bykami, nie zawsze kończące się walką na śmierć i życie. Jak sami zobaczycie, czasem chodzi tylko o to, żeby byka zmęczyć fizycznie, czasem o ściganie się ze zwierzęciem po ulicach miasta, innym razem sprawdza się odporność bestii na stres… Słowem, niewinne w swoich założeniach rozrywki, coś żeby rozruszać senny w upalne dni naród i żeby przewietrzyć byczą skórę. 

Przejdźmy do konkretów. W co można „pobawić się” z byczkiem?

Toros al mar (kat. Bous a la mar). Byki do wody!

Ciekawe widowisko, które prawdopodobnie w tym roku zostanie znacznie ograniczone przez nowe prawa. W portach nadmorskich miasteczek, zwłaszcza w okolicach Alicante, urządzane są gonitwy z byczkami. Arena ogrodzona jest z trzech stron, to tam siedzi publiczność. Czwarta część areny graniczy z morzem. Zabawa, w skrócie, polega na tym, że droczące się ze zwierzęciem osoby starają się zaczepić je a później biegną w stronę morza. Rozpędzona bestia nie ma czasu wyhamować i wszyscy kończą w wodzie. Ponoć dla byka to jest całkiem przyjemne, bo się może orzeźwić w gorącym dniu (argument zasłyszany wczoraj). Największa radość u publiczności wywołują bycze wpadki do wody. Im większy rozprysk tym lepiej!

Toro embolado. Byk z płonącymi rogami

To widowisko jest popularne głównie z Katalonii, okolicach Walencji i Teruel. Na ogrodzonym placu przygotowuje się wbity pionowo pal. Do niego przywiązywany jest tymczasowo byk: unieruchamia się go na chwilę, by można było przymocować mu do łba specjalny żelazny stelaż, którego odstające końce owinięte są materiałem nasączonym jakąś łatwopalną cieczą. Dodatkowo, końce płoną żywym ogniem. Gdy byk ma już ten specyficzny wianek na łbie, jest puszczany „wolno”, tak by mógł gonić przed siebie uliczkami miasta. Za nim, obok niego, pędzą podjudzający uczestnicy zabawy. Byk zazwyczaj nie przyjmuje tego wszystkiego ze stoickim spokojem, płoszy się jakoś… czyżby te płonące pochodnie tuż przy oczach w czymś mu przeszkadzały?! Na razie urządzanie gonitwy z toro embolado nie zostało oficjalnie zabronione, ale spotyka się z gorącymi sprzeciwami obrońców praw zwierząt.

Toro ensogado, toro de cuerda. Byk na sznurze

Bykowi można również przywiązać gruby sznur do rogów. Dzięki temu, goniący za nim ludzie mogą lepiej kontrolować jego ruchy. Pociągają w prawo – byczy łeb zwraca się w tę stronę. Pociągają w lewo – furia zwierzęcia zmienia kierunek. Pociągają wszyscy na raz… byk szarpie się z niemocą. Dodatkowe emocje, gwarantowane!

Toro de la vega

Wzbudza ogromny sprzeciw ze strony sporej części społeczeństwa. Spektakl ma miejsce we wrześniu w miejscowości Tordesillas. Byk wypuszczany jest na ulice miasteczka, za nim pędzą ochotnicy uzbrojeni w lance. Byk biegnie specjalnie wyznaczoną trasą, ludzie próbują dosięgnąć go pieszo lub konno, czasem ponoć nawet ścigają zwierzę na motorach czy samochodem. To widowisko jest jakby okrutniejsze niż poprzednie, bo uczestnicy mają jeden wspólny cel: zabić byka. Tak naprawdę, „zasady” tego wydarzenia mówią, że nie można bezpośrednio go zabić, a jedynie osłabić… zwierzę jest więc wielokrotnie dźgane przed zadaniem ostatecznego ciosu przez wyznaczoną do tego osobę. Wstrząsające jest to jak cała masa uzbrojonych w lance ludzi rzuca się na jedno stworzenie. Zazwyczaj, ludzie wygrywają. Jeśli jednak zdarzy się tak, że byk jakimś cudem przebiegnie całą wyznaczoną trasę i wyjdzie cało poza ustalone granice, daruje mu się życie. Jak się domyślacie, zdarza się to rzadko.

Jest jeszcze mnóstwo większych i mniejszych wydarzeń z bykami w roli głównej (Sanfermines, Vaquillas de Teruel, capeas, novilladas, itd.). Bardzo wiele z nich przypada właśnie na lato, odbywają się w ramach wakacyjnych imprez z okazji świąt patronackich w różnych miejscowościach. W żadnym momencie nie skłamałam więc mówiąc, że piszę o tym co Hiszpanie robią w lecie. Czy jednak oddałam wiernie wakacyjny obraz Półwyspu? Nie. Nie wszyscy Hiszpanie w tym uczestniczą i nie wszyscy przyklaskują tego typu wydarzeniom. Ale przecież gdybym napisała, że Hiszpanie w lecie zajadają się arbuzem i piją hektolitry sangrii, to też nie powiedziałabym całej prawdy. Czy zdziwilibyście się gdyby znajomy Pedro odmówił łyka sangrii, bo „mu nie smakuje”? Tym bardziej nie ma się co dziwić, że nie każdemu w smak drażnienie i zabijanie byków. Dyskusje na ten temat są gorące jak sierpniowe słońce nad Sewillą. Ciekawa jestem, czy mieliście kiedyś okazję brać udział w rozmowie o etycznym wymiarze zabaw z bykami?A co w lecie słychać u innych narodów?

Francja
Francuskie i inne notatki Niki – Francuzi na wakacjach
Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim – Wakacje a la francaise
Gruzja
Gruzja okiem nieobiektywnym – Wakacje po gruzińsku  
Kirgistan
O języku kirgiskim po polsku – Kirgiskie morze
Niemcy
Niemiecka Sofa – Niemieckie wakacje w idiomach
Językowy Precel – Niemieckie wakacje
Norwegia
Rosja
Rosyjskie Śniadanie – W te wakacje nikt nie wypoczął
Stany Zjednoczone
Specyfika języka – Amerykanin na wakacjach 
Szwecja
Wielka Brytania
Learn English Śpiewająco – Co robi Brytyjczyk na wakacjach?
Włochy
Włochy by obserwatore – Włoch na wakacjach
Italiachemeraviglia –  Wakacje all’italiana