Na facebooku jest już Was 2000! Nie chcę, żeby zrobiło się sentymentalnie (zachowam sobie sentymenty na 10 000 ;), więc tym razem w zamian za Wasze 2000, moje 2000. Takie prawie suche fakty. Jeden jest fałszywy. Zgadniecie, który?

Najlepsi w 2000

Nagrodę Goya 2000 za najlepszy film otrzymała produkcja „Todo sobre mi madre” Pedro Almodovara. Literacką nagrodę Księcia Asturii otrzymał Augusto Monterroso, znany Wam autor najkrótszego opowiadania po hiszpańsku.

Boooomba!

W 2000 roku jedną z piosenek lata była „La Bomba”, autorstwa samego Króla Afryki (King Africa). Jest to piosenka dobrze znana w Polsce, zwłaszcza wśród didżejów weselnych. Właśnie w takich okolicznościach, na polskim weselu (w 2014 roku) usłyszałam ten „hicior”, wciśnięty przez DJa pomiędzy Kaczuchy, Białego Misia i Lambadę. A to wszystko tylko dlatego, że wiedział, że będą goście z Hiszpanii… Pozostałych utworów z tego zestawienia nie znam (nie żałuję).

Korupcja x 2000

Hiszpania powitała rok 2015 z okrągłą liczbą 2000 osób ze sfery publicznej winnych korupcji, wielu z nich to oszuści podatkowi i „przekupki” z Bankii, rodziny Pujol i osoby zamieszane w aferę Gurtel. Krótko mówiąc, chodzi o osoby, które gdzieś kiedyś (albo też wielokrotnie) przyjęły łapówki, skłamały w deklaracji podatkowej, przyjmowały „prezenciki” od firm w zamian za usługi i konkursy publiczne, trzymały pieniądze potajemnie w bankach w Andorze… itd. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów, aż roi się od nich w internecie. Możecie zacząć tutaj.

2000 aktorów

Pojawiło się na przesłuchaniach do teledysku Edurne „Amanecer”, którym zaprezentuje Hiszpanię na Eurowizji w sobotę. Podobno konkurencja była ogromna, ale na szczęście wygrał najlepszy. Oby w sobotę było tak samo!

España2000

Ugrupowanie polityczne, które należy znać po to, by wiedzieć, kogo się wystrzegać. Hasłem przewodnim jest „Los españoles primero” (Hiszpanie mają pierwszeństwo), więc jak możecie sobie wyobrazić, krzywo patrzą na imigrantów, zwłaszcza takich, którzy mają pracę (odbierają pracę Hiszpanom), chodzą do lekarza (zajmują miejsce w kolejce przed Hiszpanami), dostają premie lub zapomogi (wykradają z hiszpańskich portfeli). Nie tak dawno temu głośno o nich było bo założyli kilka placówek pomocy społecznej gdzie rozdawali jedzenie i zapomogi TYLKO Hiszpanom, wysyłając każdego biedaka z innym paszportem gdzie pieprz rośnie.