Brzmi groźnie, niesympatycznie: lávate la boca con jabón antes de hablar, „umyj sobie gębę mydłem zanim zaczniesz gadać”. Tłumaczę mniej więcej tak jak sobie to wyobrażam w wypowiedzi po polsku. Bo nie jest to miłe wyrażenie, żadne tam kulturalne „usta” (boca) ani kurtuazyjne „mówić” (hablar). Pasują tu raczej dosadne „gęba” i „gadać”. Mogłoby się wydawać, że takim nieprzyjaznym zdaniem ktoś sygnalizuje, że komuś innemu nieprzyjemnie pachnie z ust. Ale nie tędy droga. 
Wyrażenie, o którym dzisiaj mowa pojawia się najczęściej w kłótniach, zagorzałych dyskusjach, w których dwóch rozmówców nie potrafi dojść do porozumienia. Jeśli w dodatku jeden z nich chce pokazać jak bardzo gardzi tym drugim i jak daleko „gdzieś” ma jego opinie i to wszystko, co ma do powiedzenia, może mu dołożyć tym lávate la boca (con jabón) antes de hablar. 
desmotivaciones.es
Zaproszenie do „umycia sobie gęby” czy to mydłem, czy to gąbką, należy więc rozumieć jako mocno obraźliwe i wypowiedziane w celu poniżenia drugiej osoby i zdeprecjonowania tego, co miałaby ona do powiedzenia. Jest to jawne wyrażenie pogardy dla tej osoby i jej zdania. Jeśli ktoś musi się umyć zanim cokolwiek powie, to znaczy, że uważa się jego poglądy za zupełnie bezwartościowe. Osoba zapraszająca do „umycia” zdecydowanie nie chce wysłuchać tego, co rozmówca ma do powiedzenia, uznaje to za niegodne swej uwagi. 
Przykładowe zdanie:
Lávate la boca con jabón antes de hablar mal de mis amigos. 
„Umyj sobie gębę mydłem zanim powiesz złe słowo o moich znajomych”
Często słyszę to wyrażenie w telewizyjnych debatach, w którym używany jest mocno potoczny język, bo wyrażenie należy właśnie do tego rejestru języka, zdecydowanie „nie przystoi” w bardziej eleganckich i formalnych kontekstach. Poza tym, tak jak wspomniałam, jest obraźliwe, dlatego najczęściej pojawia się w ferworze poważnych dyskusji i kłótni, więc być może (oby) nie spotkacie się z nim osobiście przez długi, długi czas. Ale to na pewno nie powód żeby tego wyrażenia nie znać! Mnie osobiście od dawna imponuje mocny wydźwięk tego przynaglenia do umycia sobie gęby…