Nowy rok, grubo ponad 300 dni na spełnienie nowych postanowień i wykonanie planów, ponad 300 dni na zerwanie z dawnymi złymi przyzwyczajeniami i nałogami. To ostatnie jest chyba najtrudniejsze. Nie ma czegoś takiego jak „stopniowe zaczynanie diety” albo rzucanie palenia „małymi kroczkami”, to jak powolne zrywanie plasterka z rany, boli o wiele bardziej i dłużej niż zdecydowane działanie w stylu raz a dobrze.

Nie od parady wzmianka o plastrze i ranie. Hiszpańskie wyrażenie cortar por lo sano ma swoje początki oczywiście w medycynie, w zdecydowanych działaniach lekarzy, zwłaszcza chirurgów, którzy, widząc pogłębiającą się infekcję i postępujące zakażenie, podjęli drastyczną decyzję: uciąć, amputować (cortar). Na wszelki wypadek, takie cięcie musi odbyć się w strefie gdzie tkanka wciąż jest jeszcze zdrowa i nieuszkodzona (por lo sano), tam gdzie nie przedostały się jeszcze złośliwe macki choroby.

W języku ogólnym cortar por lo sano nie przywołuje już tych początkowych makabrycznych, skalpelowych skojarzeń, ale nadal odnosi się do zdecydowanych działań, decyzji czasem drastycznych, które mają na celu zakończenie jakieś nieznośnej, nierozwiązywalnej w inny, „delikatniejszy” sposób sytuacji.

Czasownik w tym wyrażeniu może pojawiać się w formie osobowej i w większości czasów gramatycznych. Użycie można sobie utrwalić dzięki przykładowym kontekstom, zaczerpniętym z prasy internetowej:

Las estrellas de Hollywood cortan por lo sano.  Gwiazdy Hollywood tną drastycznie (tutaj akurat mamy grę słów bo chodzi o drastyczne zmiany… fryzur).

Familias americanas cortan por lo sano el problema de la hipoteca: queman su casa. Ironicznie: Amerykańskie rodziny rozwiązują problem kredytów hipotecznych w sposób drastyczny: palą swoje domy.

En diciembre de 2001 se enteró de que su segunda mujer, con la que llevaba casado 14 años, le había sido infiel en reiteradas ocasiones. Se lo contó una hija de su primer matrimonio tras una discusión que ésta mantuvo con su madrastra y él decidió cortar por lo sano. W grudniu 2001 dowiedział się, że jego druga żona, z którą spędził już 14 lat, zdradziła go wielokrotnie. Opowiedziała mu o tym jego córka z pierwszego małżeństwa po kłótni, którą odbyła ze swoją macochą i mężczyzna zdecydował się na kategoryczne rozwiązanie (Jakie? pozwał ją do sądu).

Początek nowego roku to świetna okazja, żeby zmienić fryzurę, rzucić palenie albo skończyć z objadaniem się princepolo. Już wiecie jaki jest pierwszy (i ostatni, jeśli dobrze się zaaplikuje) krok, żeby to osiągnąć: cortar por lo sano!