Co roku, już od początku listopada w telewizji hiszpańskiej emitowany jest spot promujący specjalne bożonarodzeniowe losowanie Loterii (Sorteo de Navidad, więcej o tym poczytajcie w niedawnym wpisie adwentowym). Filmiki reklamujące Loterię pojawiają się w wiadomościach i są szeroko komentowanie w prasie i w Internecie. Mają przede wszystkim wzbudzać te emocje, które zmotywują jak największą liczbę osób do zakupienia losów. Wzruszają, zachwycają, przypominają, że w czasie Świąt wszyscy znowu stajemy się dziećmi…

Jedna postać ze spotów Loterii świątecznej przeszła do historii, powiedzmy sobie pop kultury hiszpańskiej. Mowa o el Calvo de la Lotería, dosłownie (i jak swojsko!) Łysy od Loterii. Chodzi o aktora, Clive’a Arrindella, któy był główną postacią w spotach loterii w latach od 1998 do 2004. W tym filmiku możecie go zobaczyć w pełnej krasie, w tajemniczym czarnym płaszczu i ze świeżo wypolerowaną, lśniącą łysiną:

Nie macie wrażenia, że ta cała Loteria jest trochę niepoprawna politycznie? Nie dosyć, że główna wygrana w loterii nazywa się Grubas (El Gordo de Navidad), to jeszcze przez kilka lat jej „patronem” jest jakiś bezwłosy pan, którego cały naród bezczelnie nazywa Łysym od Loterii?!

Otóż ma to swój ukryty sens, który zaraz odkryjemy. Łut szczęścia, okazja… są po hiszpańsku łyse! Pokazuje to doskonale przysłowie:
La ocasión la pintan calva
dosł. okazja jest łysa
Skąd to się wzięło? Wyjaśnienia należy szukać w mitologi grecko-rzymskiej. To stamtąd znamy boginię Okazję (Ocasión, Oportunidad), pięknolicą kobietę o specyficznej fryzurze. Otóż czcigodna Okazja pojawia się na posągach i malowidłach z bujnymi kędziorami nad czołem… i z łysą potylicą.
Diosa Ocasión

Przesłanie jest symboliczne. Nadarzająca się okazja może być jedyną w swoim rodzaju i nie powtórzyć się nigdy więcej. Jeśli więc mamy okazję coś zrobić, to warto chwytać tę okazję bez zastanowienia, zaraz po tym jak się pojawi. Kiedy okazja zacznie się od nas oddalać, nie będzie takiej możliwości: nie będziemy mogli jej pochwycić od tyłu bo nie ma długich warkoczy za które moglibyśmy ją przytrzymać! Przypominają o tym wspomniane już hiszpańskie przysłowie la ocasión la pintan calva i maksyma Pittakosa z Mityleny:

Korzystaj z właściwej chwili chwytaj okazję; okazja jest łysa z tyłu, z przodu ją złapać trzeba.

Jest szansa? Jest okazja? Nie daj jej uciec, bo to może być ostatnia! Zanim się obejrzysz zostanie po niej jedynie błysk łysiny potylicznej i będzie już za późno. Czy oznacza to, że powinniśmy pobiec za Łysym od Loterii i kupić losy? Do tego akurat nie jestem tak przekonana. Ale przynajmniej wiecie już dlaczego istniała taka postać jak el Calvo de la Lotería!