Membrillos www.eljardinonline.es

Wczoraj rozpoczęła się kalendarzowa jesień. W Hiszpanii tymczasem wkraczamy w sezon nazywany el veranillo, czas, w którym słońce pięknie świeci, ale już nie parzy, po niebie przetaczają się nieliczne baranki, temperatura w ciągu dnia sprzyja plażowaniu a wieczorami zachęca do wyjścia na spacer… Czy nie przypomina Wam to czegoś? Tak, el veranillo znane jest w Polsce jako „babie lato” lub „złota jesień”. Jakby powiedział meteorolog, złota jesień jest okresem utrzymywania się układu wyżowego we wrześniu lub październiku.

W hiszpańskim używa się różnych określeń dla el veranillo (zdrobnienie od lata, „latko”), w zależności od dat w jakich występuje. 

Najczęściej cieszymy się babim latem końcem września, stąd nazwy dla tego okresu wiążą się z charakterystycznymi dla końca miesiąca wydarzeniami i świętami: 
EL VERANILLO DEL MEMBRILLO – „latko pigwowe” (pigwy zaczynają dojrzewać końcem września). Szczerze przyznam, że dopiero niedawno dowiedziałam się że membrillo to po prostu pigwa… bo w niczym nie przypomina odmian tej rośliny, które znam z Polski! Może po prostu w moich rodzinnych stronach klimat nie pozwala owocom pigwy urosnąć do rozmiaru spotykanego w Hiszpanii?
Dulce de membrillo marki El Quijote
Tutjesze membrillo przypomina jabłko papierówkę, jest sporym, zielono-żółtym owoem pokrytym delikatnym meszkiem. Jako że surowa pigwa jest bardzo twarda i cierpka, używa się jej głównie do przetworów takich jak marmolada, znana powszechnie jako dulce de membrillo. Spotkacie się z nią na pewno w gastronomii hiszpańskiej, gdzie używa się jako nadzienie do ciast lub podaje się z serem.

EL VERANILLO DE SAN MIGUEL lub EL VERANILLO DE LOS ARCÁNGELES – „latko świętego Michała Archanioła”, którego święto obchodzone jest 29 września. 
Tak więc wrześniowe veranillo powinno nam się kojarzyć z dojrzewającymi owocami, przyjemną temperaturą i rozpieszczającymi przed zimą promieniami słońca. Nie na darmo głoszą przysłowia: 

Por San Miguel todos los frutos son miel

En septiembre, a fin de mes, el calor vuelve otra vez 

http://www.teinteresa.es/espana/llegacon-permiso-veranillo-San-Miguel_0_989901720.html

Jeśli w danym roku mamy trochę więcej szczęścia, ciepłe temperatury nie opuszczą nas również i w październiku. Gdy słońce mocniej przygrzeje w pierwszych dniach tego miesiąca, jesienne róże rozkwitną w parkach i ogrodach i będziemy mówić o EL VERANILLO DE LAS ROSAS OTOÑALES. To veranillo zazwyczaj nie trwa długo i zaraz po świętach Matki Bożej z Pilar należy się spodziewać jesiennego ochłodzenia i zmiany aury, tak jak ostrzega przysłowie: 

Después del Pilar, el tiempo comienza a cambiar

Ale to jeszcze nie koniec „lata”. Gdy ciepłe dni zdarzą się ponownie w połowie listopada, usłyszymy, że nadeszło EL VERANILLO DE SAN MARTÍN (święty z 11 listopada). Listopadowe ciepełko, według ludowej mądrości, szybko się kończy i zapowiada nadejście chłodów:

El veranillo de San Martín dura tres días y fin

Oby el veranillo potrwało jak najdłużej! Czego też życzę wszystkim, niezależnie od szerokości geograficznej w jakiej się znajdujecie.

Do napisania tego tekstu wykorzystałam, między innymi artykuł: http://www.telemadrid.es/?q=blogs/post/veranillos-otonales