Zdecydowałam dzisiaj napisać o przysłowiu, które bez wątpienia przyda się wszystkim uczącym się  języków obcych. Znaczenie dosłowne jest jasne i możemy śmiało je odnieść do „codziennie uczymy się czegoś nowego”. Według niektórych źródeł (CVC) jest to powiedzienie rzadko używane, ja jednak pozwolę sobie się z tym nie zgodzić. Powiedziałabym wręcz, że w moim otoczeniu, słyszę je praktycznie co drugi, trzeci dzień. Przecież codziennie uczymy się czegoś nowego i dowiadujemy się nowych rzeczy! Nie mówię tu o plotkach, wiadomościach czy prognozie pogody na kolejny dzień ale o faktach, ciekawostkach, nowych słówkach, ich znaczeniu i pochodzeniu…, choć niekoniecznie zawsze są to informacje powiększające naszą „wiedzę użyteczną”.
Ciekawostka ze zdjęcia: W Hiszpanii marka Elseve nazywa się Elvive!
 W jakich konkretnych sytuacjach użyjemy tego powiedzenia?
Powiemy A la cama no te irás sin saber una cosa más, gdy nowo poznane fakty w szczególny sposób zwrociły naszą uwagę bądź nas zaskoczyły. Możemy również, nieco ironicznie, skomentować tym przysłowiem informację, która, owszem, jest dla nas nowa, ale pozostaje raczej w kategoriach bzdurnych ciekawostek, które do niczego nam się w życiu nie przydadzą. Poza tym, w znaczeniu bardziej dosłownym, można użyć tego przysłowia jako dobrej rady bądź nakazu uczenia się każdego dnia.
Warto zaznaczyć, że oprócz wersji podanej w tytule, możemy napotkać również inne warianty tego powiedzenia, zachowujące charakterystyczny rym:
A la cama no te irás sin saber una cosa más 
No te acostarás sin saber una cosa más. 
I żeby nauce stało się zadość, przytaczam kilka takich właśnie nie-niezbędnych „faktów” (nie odpowiadam za ich wiarygodność), które zaczerpnęłam z tego źródła.
  1. El teclado del móvil y el de la calculadora van al revés.
  2. Los burros matan a más gente anualmente que los accidentes aéreos.
  3. El elefante es el único animal que no puede saltar.
  4. El ser humano es el animal que puede correr durante más tiempo.

Teraz już śmiało możecie powiedzieć: Nunca te acostarás sin saber una cosa más… Chętnie przeczytam Wasz nie-niezbędny fakt dnia w komentarzach!! 🙂