Pomyśleliście kiedyś o tym jak system oceniania w szkolnictwie danego kraju wpływa na pewne użycia językowe? Przykład idealny to cuerpo 10, czyli ciało na dziesiątkę.
Zwracam uwagę na to wyrażenie z kilku przyczyn. Po pierwsze, przypomina nam ono o różnicach w ocenianiu w Hiszpanii gdzie oceny przyznawane są w skali numerycznej dziesięciostopniowej. Dla tych więc, którzy tutaj się nie uczyli, ale może w przyszłości będą, przypominam hiszpańskie oceny; numerki z ich słownymi odpowiednikami:

0 – 4,9 = suspenso

5 – 6,9 = aprobado
7 – 8,9 = notable
9 – 10 = sobresaliente

Od oceny 9,0 wzwyż, uczniowi lub studentowi może być przyznana matrícula de honor, która zwalnia z części opłat za naukę w następnym roku.

Jak widzicie, hiszpańska szóstka to dziesiątka a minimum do zaliczenia to 5,0. Jeśli więc coś jest dobrze zrobione, to nie jest na szóstkę ani nawet na „szóstkę z plusem” tylko właśnie na dziesiątkę.
Poza tym, chciałam zwrócić uwagę na sposób formułowania tego wyrażenia: bez przyimka lub z przyimkiem de. Prawdę mówiąc, dla mnie naturalniejsze jest użycie bez de bo z nim jestem bardziej osłuchana i zaryzykowałabym stwierdzenie, że potocznie właśnie ta forma jest częściej używana, co się uwidacznia zwłaszcza przy zapisie z cyframi 10.
 A teraz kilka przykładów tego, co może być na szóstkę czy też na dziesiątkę w hiszpańskim:

¡Luce una figura 10 sin pasar hambre!
Las mejores dietas para empezar el 2012 con una figura 10.
¿Quieres tener una silueta 10 pero tu abdomen te lo impide?

Buscamos el mejor regalo para una madre 10.

Baja de peso y luce un cuerpo de diez.

5 looks para ser una chica 10.

Un chico 10: la depilación láser masculina.
Powiedziałabym, że właśnie w kontekście atrakcyjności to wyrażenie pojawia się bardzo często, na przykład w reklamach, w programach o urodzie, itd. Można być również dziewczyną czy chłopakiem na szóstkę (10), co również wiąże się z atrakcyjnością i urodą. Jedynym wyjątkiem w przykładach, które podałam jest matka na szóstkę (10), która musi się wykazać czymś więcej niż nieskazitelnym wyglądem… 
Zdarzyło Wam się usłyszeć, że coś jest na 10 jeszcze w innych kontekstach?