Rozpisałam się już o rodzajach programów, które możemy oglądać na różnych etapach naszego językowego rozwoju. Pytanie brzmi skąd te programy brać? Otóż dostęp do nagrań w języku hiszpańskim jest ogromny! Gdzie szukać programów, seriali i filmów po hiszpańsku? Odpowiedź ogólna jest oczywista, w internecie. Myślę jednak, że jeśli należy Wam się coś bardziej szczegółowego…
Opowiem Wam więc o znanych mi miejscach gdzie możecie znaleźć mnóstwo ciekawostek i najczęściej bez większych ograniczeń.

Mi Tele

Pod tym adresem, grupa kanałów Mediaset (w jej skład wchodzą takie perełki jak Telecinco, Cuatro, Divinity, wymieniając tylko te najbardziej popularne) stworzyła świetną platformę udostępniającą praktycznie wszystkie swoje programy i seriale. Jak sami twierdzą, większość z nich jest dostępna również za granicą, i, sprawdziłam, większość można oglądać z Polski. Zapewniam, że znajdziecie coś dla siebie, w zależności od Waszej znajomości języka i zainteresowań. Są tam seriale, zarówno zagraniczne jak i hiszpańskie, programy i reportaże, teleturnieje, wiadomości, itd. Jeśli zapytalibyście co polecam, to zdecydowanie dokumenty i reportaże pokazujące najprzeróżniejsze oblicza Hiszpanii, często szokujące, które aż kipią językiem kolokwialnym i potocznym takie jak 21 dias, Conexión Samanta, Callejeros. A jeśli interesują Was programy przyrodnicze, przygodowe i podróżnicze to musicie poznać Franka z Dżunglii (Frank de la Jungla i La Selva en Casa) i Jesusa Calleję (Desafio Extremo, Desafio Everest, Desafio Vertical).
I jeszcze bardzo ważna informacja: na pewno nie zmęczycie się reklamami bo są tutaj ograniczone do minimum! Programy trwają więc jakieś pół godziny krócej niż w telewizji… I jakość też jest niezgorsza.
Na tej stronie znajdziecie z kolei produkcje Antena 3, Nova i Neox, kanałów znanych ze swoich seriali. Wystarczy, że klinknięcie na odpowiednią zakładkę (seriale, programy, itd.) i zobaczycie listę dostępnych nagrań. Niestety z tego co widzę, jakość pozostawia wiele do życzenia… a poza tym odcinki seriali są pocięte na krótsze części między którymi jesteśmy zmuszeni przełknąć reklamy. No cóż, ale jeśli jakiś serial Was naprawdę zainteresuje, to nie powinno być jakimś wielkim problemem. Wszystko powinno działać w Polsce bo już jakiś czas temu oglądałam „moje” seriale właśnie przez tę stronę.RTVE
Oczywiście nie możemy pominąć publicznej telewizji hiszpańskiej, która również oferuje wiele ciekawych propozycji dostępnych przez Internet z Polski. Wejdźcie na stronę główną RTVE a potem w zakładkę A la carta a tam już zobaczycie dostępne nagrania zarówno z telewizji jak i radia (również seriale, dokumenty, itd.) Polecam na przykład Comando Actualidad, coś w rodzaju Callejeros (z Cuatro) o sprawach bieżących w Hiszpanii, mamy również La Noche Temática, program dokumentalny, czasem naukowy skupiający się na jakimś konkretnym zagadnieniu, itd. W bardzo dobrej jakości możecie też obejrzeć wiadomości z poprzedniego dnia i być na bieżąco z hiszpańskimi sprawkami.Teraz pozostaje Wam już tylko decyzja: co oglądać? i wybranie odpowiedniego dla Was programu… I obym już więcej nie usłyszała, że jedyny istniejący hiszpański serial to Los Serrano!!!
Oczywiście, jeśli macie jakiekolwiek pytania co do któregoś z programów, zapraszam do komentowania lub pisania maili.