Na pozór, fraza prosta, dosłowna, oczywista… nazbyt oczywista? „Jestem przyjacielem moich przyjaciół”. Co sie kryje za tym zdaniem tak chętnie nadużywanym, często przez osobników, których o posiadanie przyjaciół w życiu byśmy nie posądzili?

Uroczy ten frazes pojawia się niezwykle często w wypowiedziach na swój temat osób, które chcą dobrze wypaść i dać do zrozumienia, że tak naprawdę, w głębi ducha są ok (założyć więc należy, że fakt ten został najpierw przez kogoś innego zakwestionowany). Niektórzy uznają, że jest to jak ulał odpowiedź na pytanie: Jaką jesteś osobą? Jaki jest twój charakter? Chowając skromność do kieszeni, odpowiadają więc z dumą, że trudno to tak w jednym zdaniu, że każdy jest jaki jest… ale co jak co, ja to jestem przyjacielem moich przyjaciół! O! Brawo!

No dobrze, ale tak naprawdę co to znaczy soy amigo de mis amigos? Jeśli chcemy szukać dobra w ludziach (na siłę) to możemy uznać, że chodzi o bycie dobrym przyjacielem dla swoich przyjaciół. Jeśli zastanowimy się nieco lepiej, zdamy sobie sprawę, że to zdanie kompletnie bez sensu. Bo czyim jesteś przyjacielem, jeśli nie twojego przyjaciela? Mówiąc po prostu „jesteśmy przyjaciółmi”albo „mam wielu przyjaciół” osiągnelibyśmy łatwiej przyswajalny efekt, prawda?

A może, dłubiąc głębiej, chodzi o relację coś za coś, w której jesteśmy przyjacielem komuś, kto nam jest przyjacielem? Jakie, z kolei, jest przeciwieństwo przyjaźni? Nieprzyjaźń. Jestem więc przyjacielem moich przyjaciół i wrogiem moich wrogów? A może, jestem przyjacielem (przyjaźnie nastawiony) dla tych, którzy mi dobrze życzą, ale dla kogoś spoza kręgu moich przyjaciół to już nie? Więc jak to w końcu jest, to ma być zaleta czy wada charakteru… Co sądzicie?

Na deser monolog Andreu Buenafuente pt: „Entrevistas de trabajo” minuta 7:35:

Y una pregunta embarazosa en las entrevistas es: ¿Cuáles son tus mejores cualidades? Aquí todo el mundo miente, ¡todo el mundo! Y los más básicos dicen „soy muy amigo de mis amigos”… dice „esto es una tintorería y no una chirigota”