Jak to jest z tym kryzysem w Hiszpanii? Przez ostatnie dwa tygodnie centra handlowe Walencji były przeładowane a kolejki do tamtejszych barów i restauracji wychodziły na zewnątrz! Skąd ich tam tyle? Przeceny. Zaraz por święcie Trzech Króli, tak hucznie obchodzonym w Hiszpanii, rozpoczynają się zimowe promocje w większości sklepów. To chyba tydzień później niż w Polsce, ale wytłumaczenie jest banalnie proste: my już kupiliśmy nasze prezenty przed Wigilią, Hiszpanie zaś obdarowują się dopiero na Trzech Króli (oczywiście są pewne wyjątki). Z ciekawostek dodam, że w nocy z 6.01 na 7.01 wszystkie kontenery na śmieci były przepełnione. Czym? Pudłami po prezentach, oczywiście!
Co do słownicwa, to chciałam dzisiaj słów parę napisać o tym, jak można określić ofertę, przecenę i zniżki po hiszpańsku.

Aby określić ogólnie wyprzedaże i okres, w którym się one odbywają, możey użyć słów: REBAJAS lub SALDOS.

La nueva temporada de rebajas de invierno 2012 se encuentra próxima,y con la crisis que estamos atravesando es importante comenzar a planificar nuestras compras de invierno, para aprovechar al máximo los descuentos y promociones.

Neutralne słowa odnoszące się do przecen to rebaja, descuento, ocasión, oportunidades i oferta, choć nie wszystkich używamy w ten sam sposób:

DESCUENTO – zniżka, cena specjalna, np. 25% de descuento, descuento para estudiantes, billete con descuento 
DE OCASIÓN – po okazyjnej cenie, np. coches de ocasión, prendas de ocasión
OPORTUNIDADES – najczęściej używane właśnie w liczbie mnogiej, super okazje, np. centro de oportunidades, oportunidades en la segunda planta (del centro comercial)
OFERTA – oferta specjalna (cenowa, oczywiście) ofertas de viajes, excursiones y hoteles, oferta del mes

Jeśli zaś chodzi o słówka bardziej kolokwialne, chociaż również wykorzystywane w reklamie i promocji produktów, warto zapamiętać: ofertón, ganga, bicoca, chollo, momio:
Agencia viajes on-line. Los mejores chollos en vacaciones, ofertas y última hora. 
¡Chollos y gangas! Precios de escándalo.

Tym zaś, którzy chcą się dowiedzieć więcej o hiszpańskim kupowaniu i poćwiczyć rozumienie ze słuchu,  polecam: