A może jesteś jedym z nich?
Kim są ni-ni?
Zaczęło się od programu telewizyjnego kanału Sexta: Generación ni-ni. Jak wiele innych tego typu, program pokazywał to co się najlepiej sprzedaje: samo życie. W tym szczególnym przypadku chodziło o młodzież pomiedzy 18 a 24 rokiem życia, która na codzień…. nie robi nic. Cytuję:

 Generación nini. Ni estudia ni trabaja.
Pokolenie ani-ani. Ani nie studiuje, ani nie pracuje.

Ile razy sami zadaliśmy to pytanie nowo poznanej osobie: pracujesz, czy studiujesz? No więc właśnie okazuje się, że nini nie robią nic. Ani nie studiują, ani nie pracują. Żerują na swoich wykończonych psychicznie rodzicach, nie uczą się, dostają dreszczy na samą myśl o poszukiwaniu pracy. Tymczasem, skupiają się głównie na imprezach całonocnych, flirtach, alkoholu i innych substancjach mniej lub bardziej nielegalnych.

Sexta umyślila sobie, że zamknie grupkę takich zbuntowanych nierobów w jednym domu (coś w rodzaju Wielkego Brata) i pokaże im jak to prawdziwe życie wyglądać powinno. Czy młodzieńcy dostali nauczkę czy nie to jedna sprawa, ale co istotne, Sexta wprowadziła do słownika powszechnego nowe określenie.
Terminy generación ni-ni, los ni-ni pojawiają się więc już w innych programach, czasem w wiadomościach, które odświeżaja statystyki co do niepracujących i niestudiujących młodych Hiszpanów.

Jak sądzicie, czy możemy obarczyć winą za to zjawisko kryzys… czy raczej rodziców?