Ich wielkie hiszpańskie wesele, czyli zastaw się, a postaw się po hiszpańsku

80blogowW tym miesiącu w głosowaniu na temat akcji „w 80 blogów dookoła świata” wygrał temat wyjątkowo majowy i wiosenny, czyli śluby i wesela. Zanim przeczytasz dzisiejsze teksty, koniecznie włącz sobie nastrojowe kaczuchy i przygotuj chusteczkę haftowaną (co ma cztery rogi). Kto wie, co może Ci się przydać w podróży po weselach z czterech stron świata?

Co mają wspólnego wesela w Polsce z weselami hiszpańskimi? Podobieństw jest całkiem sporo, ale jedno uderzające: nowożeńcy i ich rodzice są w stanie wydać pół majątku na to, żeby gościom nie zabrakło bąbelków w kieliszkach. Są skłonni poświęcić oszczędności kilku lat na zorganizowanie tego jednego przyjęcia. I o tym właśnie, od strony językowej, będzie ten tekst.

Znane wszystkim słowo boda obejmuje zarówno ceremonię jak i przyjęcie następujące po niej. Nos vamos a una boda lub nos vamos de boda to zdanie, które wypowie zarówno osoba zaproszona tylko na uroczystość zaślubin (la ceremonia), jak i ta, która będzie również obecna na przyjęciu (el banquete, el convite). To by było na tyle, jeśli chodzi o neutralne określenia.

Gdy mowa o wielkim weselisku, którego koszty przekraczają wszelkie granice zdrowego rozsądku, najczęściej to wydarzenie otrzymuje miano el bodorrio czyli weselicho, weselisko. Choć słownik zaznacza, że bodorrio ma pejoratywne zabarwienie i zamyka w sobie również krytykę co do rozrzutności nowożeńców, wyraz ten często używany jest również w bardziej żartobliwym tonie dla określenia po prostu wielkiego, „wypasionego” wesela.

Jeśli ktoś organizuje przyjęcie bez zwracania uwagi na koszty, wybiera drogi lokal, najbardziej ubrylanconą suknię ślubną i najsłodszy tort dostępny na rynku, można powiedzieć, że organizuje wesele z rozmachem czyli casarse por todo lo alto. Dla rozrzutnych narzeczonych, którym bliskie jest polskie zastaw się, a postaw się, okres przygotowań do wesela wiąże się z wielkimi poświęceniami: po hiszpańsku coś, co kosztuje bardzo dużo, kosztuje „oko” (costar un ojo de la cara) albo kończy się wyrzuceniem całego dobytku przez okno. Tirar la casa por la ventana, dosłownie „wyrzucić dom przez okno” to właśnie obrazowe opisanie ekstremalnych wydatków poczynionych na przykład z okazji organizacji wesela.

Tirar la casa por la ventana ma wyjątkowo wdzięczną etymologię. Otóż nawiązuje do  sytuacji XVIII-wiecznych szczęśliwców, którym udało się wygrać na loterii. Historia hiszpańskiej loterii sięga 1763 roku i czasów panowania króla Carlosa III. Kto miał szczęście wygrać pokaźną sumkę na loterii tamtej epoki, mógł się spokojnie pozbyć swoich starych mebli, ubrań i innych rupieci z domu. Właściwie to musiał się ich pozbyć, żeby zrobić miejsce na nowe. W historii i w języku zachował się więc obraz upitych zwycięstwem obywateli, którzy wyrzucali bez skrupułów swój majątek przez okno. Czyżby należało w takim razie porównać sytuację nowożeńców z wygraną na loterii?

Wielkie wydawanie można też określić mniej wyszukanymi czasownikami derrochar, malgastar, dilapidar, despilfarrar. Wszystkie odnoszą się do trwonienia pieniędzy.

A ile tak naprawdę wydaje się w tym kraju na wesela?

 • w 2014 roku, koszt wesela dla 100 osób wyniósł średnio 16,534€; cena hiszpańskich wesel wahała się między 11,864€ i 21,205€
 • koszt nakrycia na hiszpańskim weselu wynosi od 75€ do 100€ (nie wątpię, że można znaleźć droższe)
 • średni koszt sukni ślubnej to od 525€ do 1650€
 • najwyższe są koszty wesela organizowanego w Madrycie (średnio 21,205 euro)

Więcej informacji o tym, ile pieniędzy młodzi wyrzucają przez okno w Hiszpanii znajdziecie w tym artykule.

Koniecznie przeczytajcie co o ślubach i weselach mają do powiedzenia inni (bardziej romantyczni?) blogerzy z grupy:

Chiny
Biały Mały Tajfun – Chińskie wesele

Finlandia
Suomika – Ślub po fińsku

Francja
Zabierz Swego Lwa – Les Noces Pourpres
Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim – Cztery wesela i…
Francuskiej inne notatki Niki – Francuski ślub o katalońskich barwach
Madou en France – PACS, czyli wszystko o związkach partnerskich we Francji 

Gruzja
Gruzja okiem nieobiektywnym – Tradycyjne gruzińskie wesele

Japonia
japonia-info.pl – Ślub w Japonii

Kirgistan
Enesaj.pl – Kirgiskie tradycje weselne
Kirgiski.pl – Ślub i wesele we współczesnym Kirgistanie

Niemcy
Nauka Niemieckiego w Domu – Ślub i Wesele po niemiecku
Niemiecki po ludzku – Początek końca
Językowy Precel – Ślub i wesele po niemiecku – słownictwo

Szwecja
Szwecjoblog – Szwedzkie ślubne statystyki

Tanzania/Kenia
Suahilionline – Arusi, czyli ślub i wesele w kulturze suahili

Turcja
Turcja okiem nieobiektywnym – Turecki ślub w odcieniach czerwieni

Wielka Brytania
Specyfika języka – W co ubrana jest Panna Młoda?
English-tea-time.com – Na ślubnym kobiercu

Włochy
Studia, parla, ama – Ślubnie i poślubnie
Primo Cappuccino – Najbardziej oryginalny ślub w Rzymie, na jakim (przypadkiem) gościłam

Jeśli piszesz blog o podobnej tematyce i chcesz dołączyć do naszej grupy blogerów wyślij maila na: [email protected]

 • Pingback: Ślub w Japonii - japonia-info.pl()

 • Pingback: Najbardziej nietypowy ślub w Rzymie, na jakim (przypadkiem) gościłam.Primo Cappuccino - Blog pilota wycieczek: o Włoszech, Slow Life i dobrej kawie.()

 • Pingback: Ślub i wesele po niemiecku - słownictwo - Językowy Precel()

 • Pingback: maculer, tromper, tricher, trahir (21) – Ostez vostre lion, beau sire!()

 • Hehe, no tak, wydatki nie są najbardziej romantyczną stroną wesela 😉 O ile cena sukni zbliżona do polskich realiów, tak koszt nakrycia przeraża…
  Ciekawi mnie, czy Hiszpanie na weselach tez głównie jedzą (jak Włosi), czy tańczą jak Polacy?

  • Aniu, nie byłam na zbyt wielu tradycyjnych weselach hiszpańskich, ale myślę, że proporcjonalnie więcej tu jest tańców niż jedzenia, choć często tańce zaczynają się dopiero po oficjalnym przyjęciu gdy wszyscy goście już się przeniosą (wraz z parą młodych) do pobliskiego pubu lub dyskoteki.

 • Nie wiedzialam, ze Hiszpanie sa tacy rozrzutni 🙂 Czy wiele jest par, ktore rezygnuja z tego szalenstwa na rzecz zycia bez slubu?
  Pozdrawiam Nika

  • Tak, wiele par nie decyduje się na huczne wesela. Niekoniecznie musi to oznaczać, że żyją bez ślubu: mogą po prostu zorganizować coś z mniejszym rozmachem. Jest też opcja „pareja de hecho” czyli związku partnerskiego, na który decyduje się sporo par.

 • Pingback: Ślub i wesele we współczesnym Kirgistanie | O języku kirgiskim()

 • „Wyrzucanie domu przez okno” – dzięki za tę ciekawostkę. I statystyki z innych krajów bardzo lubię, oj bardzo!

 • aleksandrasowinska

  No, żeby się pobrać w Hiszpanii trzeba być nieźle bogatym 🙂 Fajny ten zwrot „wyrzucić dom przez okno” 🙂

 • Rafaello G.

  Ja miałem okazję „bawić się” na hiszpańskim weselisku. Od mojego „amigo” otrzymałem zaproszenie wraz z numerem konta gdzie należy przelać pieniądze oraz informacją że 150 euro to minimum.

  Wesele było mało hiszpańskie, para wynajęła część hotelu sale jadalną i ogród z widokiem na morze. Wcześniej dużo o tym mówili że to miejsce „lujo”, gdzie często jadają jacyś politycy i celebryci. Było to w stylu hamerykańskim, czyli czerwony dywan, biały baldachim w tle morze i inne bajery. Niestety nie przewidzieli jednego że wynajmują hotel z turystami. I tak Panna Młoda prowadzona pod baldachim, musiała po drodze omijać gości hotelowych w majtkach, który opalali się przy basenie.

  Następnie była uroczystość zawarcia małżeństwa, gdzie padały piękne słowa i parę osób nawet się popłakało.

  Później najważniejszy punkt „pica-pica” czyli jedzenie, a oczywiście były też życzenia. Najpierw w ogrodzie były podane przeróżne przekąski, owoce morza, szynki, sery i wino. Następnie wszyscy przenieśli się do środka gdzie były jeszcze dwa dania, tort i coś mocniejszego. Dużo tańców nie było, oprócz pociągu zorganizowanego przez Państwa Młodych, później jeszcze pokaz slajdów.

  Był oczywiście fotograf, nawet dwóch robili zdjęcia każdemu z gości, myślałem że na pamiątkę dla nowożeńców. Niestety nie, sprytni to są „artyści”, po chwili już mieli wydrukowane zdjęcia moje i innych gości, które można było kupić tylko za 8 euro.

 • Pingback: Na ślubnym kobiercu - www.english-tea-time.com()